Policija je po nekajurnih pogajanjih ubila napadalca, ki je v trgovini v mestecu Trèbes na jugozahodu Francije dopoldne zajel več talcev, poročajo francoski varnostni viri.
Po dosedanjih podatkih je napadalec skupno ubil tri ljudi, še 16 pa ranil, od tega dva huje. Pred tem so varnostni viri sicer poročali o štirih ranjenih. Po besedah tamkajšnjega župana Erica Menassija je ena od smrtnih žrtev zaposleni v trgovini. Iz portugalske vlade pa so sporočili, da je ena od smrtnih žrtev portugalski državljan.
Kot je povedal francoski notranji minister Gerard Collomb, je bil napadalec 26-letni Francoz Redouane Lakdim, ki se je rodil v Maroku in da je deloval sam. Policiji je bil sicer znan kot manjši prekupčevalec z mamili, a ga niso imeli za teroristično grožnjo. "Bil je že pod nadzorom, ko se je nenadoma odločil za akcijo," je povedal Collomb na kraju incidenta.
Kot je pojasnil francoski protiteroristični tožilec Francois Molins, so Lakdima poleti 2014 dodali na seznam morebitnih islamističnih skrajnežev zaradi radikalizacije in povezav s salafističnim gibanjem. Leta 2011 so ga spoznali za krivega, ker je imel prepovedano orožje, leta 2015 pa zaradi uživanja mamil.
Leta 2016 in 2017 so ga preiskovale obveščevalne službe, a preiskava ni pokazala, da bi lahko izvedel teroristični napad.
Šlo naj bi za simpatizerja oziroma privrženca teroristične skupine Islamska država (IS), ki je že prevzela odgovornost za napad. Tudi francosko tožilstvo primer obravnava kot teroristično dejanje.
Policisti prijeli Lakdimovo partnerico
Žensko, ki je živela z Lakdimom so medtem policisti pridržali zaradi zaslišanja, je še Molins. Sumijo jo "povezave s kriminalci s ciljem izvedbe terorističnih dejanj". Kot je dodal tožilec, poteka preiskava. Skušajo ugotoviti, kje in kako je napadalec dobil orožje ter ali je imel sodelavce.
Povedal je še, da je Lakdim trdil, da je 'vojak' džihadistične skupine Islamska država in da je pripravljen umreti za Sirijo, ko je oborožen vdrl v supermarket.
Oboroženi Lakdim je ob 11. uri in 15 minut v Trèbesu vdrl v supermarket družbe Super U in zajel več talcev, je poročal francoski portal Le Figaro. V času njegovega napada je bilo v trgovini okoli 50 ljudi.
Strelec, oborožen z noži, puško in granatami, je ob vstopu v trgovino vzklikal "Alah akbar" ("Alah je velik"), nato pa hitro začel streljati, je za radio FranceInfo povedala ena od strank v trgovini. Ubil je stranko in zaposlenega, nato pa se je zabarikadiral v trgovino.
Po besedah neimenovanega varnostnega vira, je večini strankam in uslužbencem trgovine sicer uspelo pobegniti že pred posredovanjem policije. "Videla sem odprta vrata v hladilnico in sem pozvala ljudi, da se skrijemo tja," je povedala stranka. "Bilo nas je kakih deset in pobegnili smo skozi zasilni izhod v zadnjem delu trgovine," je še dodala.
Po prihodu policistov na območje trgovine se je napadalec odločil, da zajete talce zamenja za enega policista - ponudil se mu je 45-letni policist Arnaud Beltrame. Lakdim je nato prišel iz trgovine, policista pa uporabil za živi ščit ter zahteval strelivo, preden se je vrnil v trgovino, je tožilec Molins opisal dogajanje.
Ko so posebne enote slišale strele v trgovini, so vdrle vanjo in ubile napadalca ter našle huje ranjenega policista, ki se sedaj v bolnišnici bori za življenje.
Minister Collomb je ocenil, da je policist, ki je prevzel mesto talcev, velik heroj. Za junaka ga je označil tudi francoski predsednik Emmanuel Macron.
V posredovanju posebne protiteroristične policijske enote sta bila ranjena še dva policista, je še povedal varnostni vir.
Pred dogodkom v Trèbesu je napadalec najprej zjutraj v bližnjem mestu Carcassonne zajel avtomobil, ustrelil in ranil voznika ter ubil potnika.
Nato se je s tem avtomobilom odpeljal in streljal na skupino policistov, ki se je rekreirala, ter enega izmed njih ranil v ramo. Poškodovani ni v kritičnem stanju.
Zatem se je odpeljal v osem kilometrov oddaljeni Trèbes.
Francoski predsednik Macron je incident označil za teroristični napad. "Naša država je bila tarča terorističnega napada," je povedal Macron v televizijskem nagovoru, hkrati pa pohvalil hiter odziv policistov in reševalcev ter napovedal, da se bo z vrha EU v Bruslju kmalu vrnil v Pariz, da bo lahko usklajeval odzive.
Tudi francoski premier Edouard Philippe je situacijo ocenil kot zelo resno. "Vse informacije za zdaj kažejo na to, da je šlo za teroristično dejanje," je dejal. Philippe je zaradi napada tudi prekinil obisk v kraju Mulhouse na vzhodu Francije.
EU izrazila solidarnost s Francijo
Evropska unija je francoskim oblastem in ljudstvu ob napadu izrazila polno podporo in solidarnost.
"Francijo je znova prizadel strahopeten in krvav napad, potem ko jo je že v preteklosti močno prizadel terorizem," je ob koncu vrha EU v Bruslju povedal predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker. "V svojem lastnem imenu in imenu celotne komisije izražam naše sočutje in polno podporo francoskim oblastem in ljudstvu," je poudaril.
Poklonil se je tudi varnostnim silam, pri čemer je dejal, da je boj proti terorizmu težek in dolgotrajen. "Vendar pa se bomo borili in ga skupaj premagali," je dodal.
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk pa je na novinarski konferenci z Junckerjem prav tako izrazil podporo Francozom. "Pozorno spremljamo dogajanje in smo solidarni s Francijo in njenimi državljani," je povedal.
Prvi napad skrajneža po prihodu Macrona na oblast
Ni sicer še povsem jasno, ali je bil napadalec res povezan s skupino IS. Ta je sicer na spletni strani, ki objavlja njihovo propagando, prevzela odgovornost za napad, vendar bo treba počakati še na potrditev teh navedb.
IS je namreč že večkrat podprla napade na zahodne cilje in navedla, da so jih izvedli njihovi 'vojščaki', čeprav je šlo dejansko za tako imenovane 'volkove samotarje', ki so se navdušili nad ideologijo IS, aktivnih stikov s skupino pa dejansko niso imeli.
Če se bo potrdila povezava s skupino IS, pa bo to prvi napad te skupine po prihodu Macrona na položaj francoskega predsednika maja lani.
To je sicer prvi napad v Franciji po oktobru 2017, ko je napadalec pred glavno železniško postajo v Marseillu do smrti zabodel dve ženski.
V Franciji so oktobra lani sicer odpravili izredne razmere, a v državi še vedno vlada visoka napetost zaradi niza terorističnih napadov, ki se je začel leta 2015 z napadom na uredništvo satiričnega tednika Charlie Hebdo v Parizu. V tem napadu je bilo ubitih 12 ljudi.
Novembra istega leta je Pariz pretresel usklajen napad džihadistov IS, ki so pobili 130 ljudi v barih, restavracijah, v koncertni dvorani in pred nacionalnim stadionom. Francija je zatem uvedla izredne razmere v državi, kljub temu pa to ni preprečilo napada julija 2016, ko je moški s tovornjakom zapeljal v množico v Nici in ubil 84 ljudi. Tudi ta napad si je pripisala IS.
KOMENTARJI (186)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.