
Tožilstvo v Jemnu je skrajnega klerika Anvarja Al Avlakija v odsotnosti obtožilo povezav s teroristično mrežo Al Kaida, načrtovanja uboja tujcev in sodelovanja z morilcem francoskega državljana v Jemnu.
To je prva obtožnica proti Al Avlakiju. Sumijo ga sicer, da je bil vpleten tudi v izdelavo bombe, ki je nigerijskemu teroristu Omarju Faruku Abdulmutalabu decembra lani ni uspelo sprožiti na letalu nad Detroitom. Še več, Al Avlaki naj bi bil povezan celo z vojakom, ki je lani v Fort Hoodu v Teksasu na morilskem pohodu ubil trinajst ljudi.
Spomnimo, da je konec tedna zaznamovala nova teroristična grožnja proti ZDA. Za zdaj še neznane osebe so iz Jemna v ZDA poslale pošiljke, v katerih je bil eksploziv. Načrtovane naj bi bile tako, da bi eksplodirale med letom letal, na katerih so bile. Medtem ko so sprva predvidevali, da so pošiljke prevažali le s tovornimi letali, se je nato izkazalo, da so bile nekatere tudi na krovu potniških letal. Jemenske oblasti so najprej aretirale 22-letno študentko računalništva, ki naj bi sodelovala v zaroti, vendar so jo kasneje izpustile in pojasnile, da je šlo za primer ukradene identitete.
Al Avlakija, ki naj bi se skrival v južnem Jemnu, so obtožili v odsotnosti. ZDA so ga medtem uvrstile na črni seznam kot globalnega terorista, s čimer se njegovo premoženje, ki oziroma če ga ima pod ameriško jurisdikcijo, zamrzne.
Ameriške oblasti so sicer že pred nekaj časa pooblastile CIO, naj ga aretira ali ubije.
Prepoved prevažanja kartuš v Veliki Britaniji

Na grožnjo iz Jemna se je nemudoma odzvalo več držav, nazadnje je vrsto novih varnostnih ukrepov sprejela Velika Britanija.
Notranja ministrica Theresa May je omenila dodatne varnostne preglede za vse, ki bodo prihajali ali odhajali iz Velike Britanije, poleg tega bodo na podlagi profiliranja sestavili seznam osumljencev, ki ne smejo potovati z letali.
Spremembe bodo tudi na tovornih letih. Od polnoči je tako ustavljen ves tovorni promet iz Somalije. Za odločitev so se odločili na podlagi suma, da bi lahko obstajali kontakti med Al Kaido v Jemnu in terorističnimi skupinami v Somaliji, poleg tega pa Mayevo skrbi tudi raven varnosti na letališču v Mogadišu.
Ves naslednji mesec bo, zanimivo, prepovedano tudi prevažati kartuše za tiskalnike, težje od 500 gramov, tako v ročni prtljagi kot v tovornem prometu, razen če bodo imele potrdilo o varnosti, ki ga bo izdala vlada.
Odločitev je na svoj ironičen način kritiziral prvi mož nizkocenovnega prevoznika Ryanair Michale O'Leary. Po njegovem mnenju bodo novi varnostni ukrepi laskali teroristom, za industrijo pa bodo pomenili večje denarne vložke. "Premierju in njegovi varnostni ekipi se smejejo v svojih jamah, medtem ko se ti pogovarjajo o kartušah za tiskalnike.“
Nemčija, ki je svoj zračni prostor že v soboto zaprla za tovorna letala, je medtem prepoved že včeraj razširila še na potniška letala iz Jemna. Ena od najdenih bomb naj bi namreč potovala prek nemškega mesta Köln. Prepoved velja za vse jemenske letalske družbe, ki letijo v Nemčijo, prav tako pa bodo letalske oblasti zavračale lete, ki v Nemčijo iz Jemna potujejo prek kakega drugega mesta.
Nad tovornim prometom so okrepile nadzor tudi ZDA.
Vaja že septembra?
ZDA naj bi sicer že septembra prestregle pošiljke iz Jemna, ki pa niso vsebovale eksploziva. Ameriški predstavniki ugotavljajo, da je šlo verjetno za vajo pred poskusom napada prejšnji teden, s čimer je Al Kaida ugotavljala logistične podrobnosti letalskega prevoza tovora.
V pošiljkah, ki so jih prestregli septembra, so bile knjige in verska literatura, pošiljatelj pa je bila "oseba, povezana z Al Kaido na Arabskem polotoku". Pošiljatelj je uporabil storitve družbe UPS in FedEx in je lahko preko spletnih strani teh družb spremljal pot pošiljk, kar bi mu lahko pomagalo določiti, po kakšni poti naj odpošlje bombe in kdaj naj te eksplodirajo.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.