Španski minister za pravosodje Fernando Lopez Aguilar je dejal, da z ETA nimajo kaj razpravljati.
Vodja Batasune Arnaldo Otegi je v nedeljo predstavil mirovni načrt, ki predlaga pogovore med baskovskimi strankami in družbenimi skupinami, na podlagi pogovorov med ETA, Španijo in Francijo pa predvideva referendum, s katerim bi rešili 36 let trajajoči spor. Otegi svoj predlog primerja z Arafatovim pozivom "oljčna vejica" Združenim narodom leta 1974. Vodja Batasune je povedal, da je njegova stran naredila pomemben preskok in da ETA išče končni scenarij za mir. Po mnenju madridskih urednikov je Batasuna omilila svojo politiko, da bi si zagotovila preživetje, saj sta jo prepoved in slabenje ETA že praktično izrinila iz politične arene.
Predstavnik španske vladajoče socialistične stranke Alfredo Perez Rubalcaba je predlog zavrnil, ker Batasuna noče obsoditi nasilja ETA, ki je od leta 1968 ubila okoli 850 ljudi. Batasuna je v svojem predlogu zapisala, da bo v mirovnem procesu uporabljala samo politične in demokratične kanale, ni pa se odzvala na pozive največjih strank, naj obsodi nasilje ETA.
V nedeljo se je na prvem velikem zborovanju Batasune, odkar je bila leta 2003 prepovedana, zbralo okoli 15.000 ljudi. Predstavniki konservativne struje v Španiji trdijo, da vlada ne bi smela odobriti shoda v baskovskem mestu San Sebastian. Minister Aguilar je dejal, da organizatorji verjetno niso jasno povedali, da gre za shod Batasune. Predsednik vrhovnega sodišča Francisco Jose Hernando pa je povedal, da bi tožilci lahko proti Batasuni sprožili pravni postopek zaradi kršenja prepovedi.