Letalo družbe United Airlines, ki je letelo iz Londona v Washington, so zaradi histerične potnice preusmerili na bostonsko letališče. Letalo, na katerem je bilo 182 potnikov in 12 članov posadke, so na poti v Boston spremljali dve bojni letali F15.
60-letnica, ki je postala histerična, je imela pri sebi vžigalice in kremo za obraz - oba sta prepovedana predmeta, je povedal predstavnik letališča. Oblasti osumljenke, ki so jo aretirali in jo zaslišujejo, niso povezale s terorizmom.
Izpad potnice je spodbudil hud spor, v katerega so bili spleteni vsaj trije ljudje na krovu. Član posadke je med sporom ocenil, da so življenja ljudi na krovu v nevarnosti. Zato je obvestil pilota, ki je sprejel odločitev o pristanku v Bostonu.
Po pristanku so letalo izpraznili, na prizorišče pa so prišli gasilci, policisti in reševalci. Policisti so s policijskimi psi pregledali prtljago, ki so jo zložili na letalsko pisto.
EU za krepitev varnosti
Notranji ministri Francije, Nemčije in Velike Britanije so medtem v Londonu razpravljali o posledicah nedavno razkrite teroristične zarote na evropsko letalsko varnost. Pozvali so k okrepitvi in poenotenju nadzora nad osebno prtljago letalskih potnikov v EU. Evropska komisija pa bo predlagala okrepljene ukrepe za odkrivanje eksploziva na letališčih in izmenjavo podatkov o letalskih potnikih v EU, je v britanski prestolnici napovedal komisar za pravosodje, svobodo in varnost Franco Frattini.
"Boj proti terorizmu ni mogoč brez neprijetnosti," je britanski notranji minister John Reid odgovoril na očitke, da so nekateri potniki v zmedi na letališčih zaradi poostrenih varnostnih ukrepov po razkritju teroristične zarote izgubili prtljago. "Veliko bolj neprijetno bi bilo, če bi izgubili življenje," je dejal. "Vsi bomo imeli koristi od britanske izkušnje," pa je pristavil nemški notranji minister Wolfgang Schäuble.
Tudi slovenski notranji minister Dragutin Mate je pozval k izboljšanju varnosti kritične infrastrukture. Poudaril je tudi nujnost poenotenja standardov varnosti na letališčih znotraj EU. "Poglobiti se moramo v izdelavo načrtov za varovanje kritične infrastrukture. Na tem delamo že sedaj, vendar je v to treba vložiti še dodatne napore," je pojasnil Mate.
"Vsi teroristični napadi, ki so bili izvedeni do sedaj, so bili izvedeni na infrastrukturo. Tudi v prihodnje lahko pričakujemo napade oziroma poskuse napadov na kritično infrastrukturo," je svoj poziv utemeljil Mate. Kritična infrastruktura po njegovih besedah zajema prevozna sredstva, kot so železnica, avtobusi in letalski promet, pred napadi oziroma poskusi terorističnih napadov pa niso varne niti elektrarne in infrastruktura za prenos električne energije.
‘Ključni mož’ kmalu doma?
Velika Britanija pa je zaprosila Pakistan za izročitev britanskega državljana Rashida Raufa, ki so ga pred dnevi prijele pakistanske varnostne sile in ki je po ocenah britanskih preiskovalcev "ključni mož" v teroristični zaroti napadov na letala. V Islamabadu so pojasnili, da bi bila izročitev mogoča, četudi Velika Britanija in Pakistan nimata sklenjenega sporazuma o izročitvi.
Britansko veleposlaništvo v Islamabadu je že sprožilo postopek za vrnitev 25-letnega Raufa v domovino. Niti londonska policija niti britansko notranje ministrstvo pa teh navedb nista želela komentirati.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.