Tujina

Terorizem: Je ogrožena tudi Slovenija?

Ljubljana, 21. 11. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po terorističnih napadih v Turčiji smo se o napadalcih in njihovi strategiji pogovarjali z dr. Antonom Beblerjem z ljubljanske Fakultete za družbene vede.

Terorizem se širi na nova območja. Je ogrožena tudi Slovenija?

Nihče ni povsem varen pred terorizmom, toda kakšnih posebnih razlogov za to, da bi bili zaskrbljeni zaradi možnosti takšnega napada v Sloveniji ni.

Zakaj so si zdaj napadalci izbrali Turčijo? Ker je tam lažje udariti kot v Ameriki ali Evropi?

Dr. Anton Bebler
Dr. Anton Bebler FOTO: POP TV

To je zanesljivo eden od razlogov. Napadalci nasplošno uporabljajo presenečenja. Vsakič izberejo novo tarčo in vsakič nekako spremenijo taktiko. Tako, da so verjetno ocenili, da je lažje izpeljati podoben napad v Turčiji in še posebej v Carigradu, lažje kot recimo v Ankari, kot pa na primer v Veliki Britaniji v času teh priprav, kjer so zaradi obiska predsednika Busha bile priprave na varnostnem področju zelo ostre. Tako, da je tukaj tudi ta razlog. Turčijo so si izbrali verjetno iz več razlogov. Turčija je strateško, politično in gospodarsko zelo povezana z ZDA ter tudi vojaško in strateško povezana z Izraelom. Tako, da je tukaj dovolj razlogov za jezo ali pa srd islamskih fundamentalistov, če domnevamo, da bili oni storilci. Turčija je ena redkih držav z večinskim muslimanskim prebivalstvom, ki se identificira z Zahodom in, ki želi postati priznan član Zahoda, ne samo prek članstva v Natu – v njem je Turčija že 50 let – temveč tudi kot članica Evropske unije. To seveda islamskim fundamentalistom ne gre v račun. Še en poseben razlog je. Turčija je zopet ena redkih držav z večinskim muslimanskim prebivalstvom, ki je laična posvetna država, kjer je država ločena od verskih skupnosti in kjer ni državne vere. Kjer je hkrati prepovedana ustanovitev versko obarvanih političnih strank. Ideal teh fundamentalistov pa je vrnitev v zlati srednji vek torej združitev vere in države. Poleg tega pa so tako lahko zadeli štiri tarče. Tri neposredno: Veliko Britanijo kot najbližjo zaveznico ZDA, Turčijo kot tudi zaveznico ZDA in Izraela, judovsko skupnost, posredno pa še ZDA zaradi časovnega sovpadanja z obiskom Georga Busha v Veliki Britaniji.

Gre morda za novo strategijo napadalcev? Za preusmeritev na manj varovane cilje?

V tem ni nič novega. Nasplošno uporabljajo presenečenje in nove kombinacije že znanih sredstev in očitno so v tem primeru imeli tudi zadostno število zelo motiviranih samomorilcev, ki so se bili pripravljeni podati v taka dejanja.

  • Scheppach Visokotlačni čistilnik HCE2600
  • Proklima Talni ventilator
  • Intex Montažni bazen Chevron Prism Frame
  • Zložljiv piknik voziček itStime
  • Sunfun Jakarta Gazebo paviljon Jakarta II
  • Sup Ruby
  • Kingstone Okrogli žar Bullet 57
  • Vrtni ležalnik Marissa
  • Sunfun Viseči senčnik Toskana
  • Voltomat Mobilna klimatska naprava Wi-Fi