Na Bavarskem vladajoča Krščansko socialna unija (CSU) je na nedeljskih volitvah v tej nemški zvezni deželi doživela najhujši poraz v zadnjih 54 letih in tako izgubila monopolni politični položaj. Sicer je dobila največ, kar 43,4 odstotka glasov, vendar pa je rezultat za skoraj 20 odstotkov slabši kot pred petimi leti. CSU bo tako za vodenje Bavarske potreboval koalicijskega partnerja, potem ko je imel v deželnem parlamentu kar 46 let absolutno večino.
Nedeljski volilni rezultat je bil za konservativce najhujši po letu 1954, ko so prejeli zgolj 38 odstotkov glasov. CSU je hčerinska stranka Krščansko demokratske unije (CDU), ki skupaj s socialdemokrati (SPD) vlada na zvezni ravni, na Bavarskem pa od leta 1957, absolutno večino pa je imela od leta 1962.
Vodja CSU Erwin Huber je izid volitev označil za "težaven, črn dan za CSU", medtem ko je bavarski ministrski predsednik Günther Beckstein izjavil, da ga je obseg izgube "zmrazil". Nekdanji vodja CSU in nekdanji bavarski ministrski predsednik Edmund Stoiber pa je po slabem izidu stranke, ki ga je označil za "najbolj grenek trenutek svojega političnega življenja" napovedal vnovično močnejše angažiranje v stranki.
Predsednica matične stranke CDU in nemška kanclerka Angela Merkel je ob tem dejala, da CSU na Bavarskem očitno ni dosegla svojega cilja: ohraniti absolutno oblast. Kljub temu je prepričana, da je le njena stranka tista, ki bi se v prihodnje lahko uspešno zoperstavila gospodarskim in finančnim pretresom, ki jih globalizacija prinaša tudi v največje evropsko gospodarstvo — v Nemčijo. Ob razočaranju vodstva CSU je bil generalni sekretar CDU Ronald Pofalla z volilnim izidom pomirjen, saj so na volitvah z izgubami CSU po njegovih besedah pridobile druge desnosredinske stranke, ne pa socialdemokrati (SPD).
Socialdemokrati so na nedeljskih volitvah prejeli 18,6 odstotka glasov, kar je odstotek manj kot na volitvah leta 2003 in novi najslabši rezultat te stranke na Bavarskem po drugi svetovni vojni. Zeleni so na nedeljskih volitvah na Bavarskem dobili 9,4 odstotka, medtem ko novi Levi stranki ni uspelo prestopiti petodstotnega praga za vstop v deželni parlament. Se je pa v deželni parlament prvič doslej uspelo uvrstiti Svobodnim demokratom, ki so dobili osem odstotkov glasov, in Svobodnim volivcem z 10,2 odstotka. Obe stranki veljata za potencialna koalicijska partnerja CSU. CSU je na volitvah dobila 92 sedežev v parlamentu, SPD 39, Svobodni demokrati 16, Svobodni volivci 21, Zeleni pa 19. Volilna udeležba je bila 58,1-odstotna. Na volitve je bilo pozvanih okoli 9,3 milijona volivcev.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.