Na ministrskem zasedanju pogodbenic okvirne konvencije Združenih narodov o podnebnih spremembah (UNFCC) so soglasno sprejeli časovni načrt pogajanj, ki naj bi v dveh letih prinesla nov sporazum glede ukrepov za zmanjševanje učinka podnebnih sprememb. V veljavo naj bi stopil konec leta 2012, ko se bo končalo prvo obdobje obveznosti Kjotskega protokola.
"Časovni načrt z Balija" je soglasno podprlo vseh 190 članic UNFCC po 13 dneh težkih pogajanj, ki so jih zaradi nesoglasij podaljšali za en dan. Dogovor je postal mogoč, ko so ZDA odstopile od nasprotovanja pozivom nerazvitih držav po tehnološki in finančni pomoči v boju proti podnebnim spremembam. Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun, ki se je zaradi zastoja na pogajanjih danes vrnil na Bali, da bi delegate vzpodbudil k dogovoru, je že pohvalil ZDA, ker so v zadnjih urah pokazale fleksibilnost.
Po šestih letih, ko so Združene države dokončno zavrnile Kjotski protokol, dogovor pomeni novo poglavje v "klimatski diplomaciji", so preboj na Baliju komentirali v Washingtonu. "Združene države so sklonile glavo, ko so vse dežele v razvoju enoglasno sporočile, da so se pripravljene spoprijeti s to težavo (globalnim segrevanjem), mednarodna skupnost jih je ponižala," je bil oster Bill Hare iz okoljevarstvene organizacije Greenpeace. Vodja delegacije Evropska unije Humberto Rosa je bil bolj prizanesljiv: "Prav to smo si želeli," je dejal. Evropska unija se je letos enostransko zavezala, da bo do leta 2020 zmanjšala izpuste toplogrednih plinov za 20 odstotkov pod nivo iz leta 1990.
Črni scenariji
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.