Enako vsoto so prejeli tudi vsi Avstralci, ki živijo zunaj meja te države, je priznala vlada. Čeki, ki so začeli polniti nabiralnike marca, so bili po njihovih besedah izplačani, da bi v času recesije pospešili ekonomijo in pomagali brezposelnim.
Izplačali so jih vsem, ki so lani izpolnili davčno napoved. Tako je bilo okrog 14 milijonov dolarjev poslanih tudi 16.000 mrtvim državljanom, okrog 25 milijonov dolarjev pa 25.000 prebivalcem drugih držav, sicer avstralskim državljanom.
Opozicija in del medijev sta situacijo nemudoma izkoristila kot dokaz, da laburistična vlada ni sposobna učinkovito razpolagati z denarjem v času, ko je to najpomembnejše. Nekateri poslanci so tako opozorili, da so stimulativna izplačila v nekaterih primerih dobili celo zaporniki in domače živali, ki so po smrti njihovih lastnikov ostale same. Vodja opozicije Malcolm Turnbull je izplačila označil za "neverjeten primer nespametnosti“, s katero si laburisti sposojajo milijarde dolarjev in jih "trosijo naokrog“.
Finančni ministrer Lindsay Tanner pa vztraja, da bo denar kljub vsemu našel svojo pot v ekonomijo. "Če denar dobijo mrtvi ljudje, se ta prenese v zapuščino, to pa bodo dobili običajni Avstralci, ki jo bodo sčasoma tudi potrošili,“ je prepričan.
Ob tem je pojasnil, da je bilo samo iz davčne napovedi nemogoče ugotoviti, ali so ljudje medtem že umrli. Da bi za vsakega državljana preverjali, ali je živ ali mrtev, pa je smešen predlog, je še dejal.
Po mnenju vlade je kljub vsemu okrog 99,5 odstotka denarja pristalo na pravem naslovu. Premier Kevin Rudd je ob tem okrcal opozicijo, ki naj bi izkoriščala mrtve za nabiranje političnih točk. "Mislim, da bi morali pokazati malo več spoštovanja.“
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.