Napovedane reforme naj bi po poročanju tujih medijev poleg ljudi, ki bodo ostali brez službe, najbolj prizadele srednji razred, saj naj bi družine, katerih letni zaslužek trenutno znaša okoli 50 tisoč funtov oziroma 56 tisoč evrov, dani ukrepi prikrajšali za 2500 funtov oziroma 2800 evrov letno. Deset odstotkov najbolj premožnih Britancev naj bi ukrepi oškodovali za okoli 1600 funtov ali 1800 evrov, desetino najrevnejših pa za 200 funtov oziroma 225 evrov letno.
Finančni minister Osborne tem ocenam nasprotuje in vztraja, da bodo najbolj prikrajšani prav najbogatejši sloji. "Brez reševanja proračunskega primanjkljaja bo to pot do gospodarskega propada,“ pravi in dodaja, da bo zloglasni štiriletni program resnično prinesel izgubo več tisoč delovnih mest v javnem sektorju, a naj bi se hkrati večalo število delovnih mest v zasebnem sektorju. "Storili bomo vse, da bi za prizadete našli alternativna delovna mesta," še obljublja.
Večina ekonomistov je zadovoljna z ukrepi vlade premierja Davida Camerona, opozicija pa trdi, da to nima nobene zveze z interesi gospodarstva, pač pa naj bi šlo le za navdih desničarske ideologije.
Desetodstotni proračunski primanjkljaj
Po poročanju tujih medijev vlada do leta 2015 načrtuje prihranke v višini 83 milijard funtov oziroma 94 milijard evrov. Ti so poleg zvišanja davkov potrebni, da bi znižali proračunski primanjkljaj, ki je lani dosegel 156 milijard funtov (177 milijard evrov), kar je več kot deset odstotkov bruto domačega proizvoda.
66 let za upokojitev, zamrznjene plače, brez otroških dodatkov, krajše socialne podpore
V sklopu ukrepov se bodo tako Britanci od leta 2020 upokojevali šele pri 66 letih, delavcem bodo zamrznili plače ter uvedli bolj fleksibilen delovni čas, za bogatejše bo ukinjen otroški dodatek, socialne podpore za nezmožne dela bodo od zdaj časovno omejene, prav tako pa bodo možnost dobivanja socialnih podpor nekaterim brezposelnim skrajšali na eno leto. Sredstva naj bi za okoli 19 odstotkov zmanjšala tudi vsa ministrstva, varčevalni ukrepi pa naj ne bi segli na področji zdravstva in razvojne pomoči.
Varčevanje je napovedala tudi kraljica Elizabeta II., ki je obljubila, da se bo odpovedala prihodkom od davkoplačevalcev in v letih 2012 in 2013 za do 14 odstotkov zmanjšala izdatke kraljeve družine.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.