Poleg tajskih protivladnih protestnikov, ki na ulicah Bangkoka vztrajajo že mesec in pol ter zahtevajo razpustitev parlamenta, so se znova oglasili podporniki tajskih oblasti. T. i. rumenosrajčniki so od pristojnih zahtevali uvedbo izrednih razmer, obenem pa zagrozili, da bodo stvari v nasprotnem primeru vzeli v svoje roke.
Rdečesrajčniki vztrajajo
Protivladni protestniki v značilnih rdečih srajcah so v nedeljo že dobili opozorilo pristojnih oblasti, ki so napovedale, da bodo zatrle poldrugi mesec trajajoče proteste. Razmere so se nato še bolj zaostrile v nedeljo pozno zvečer, ko je pred hišo enega od nekdanjih tajskih premierjev odjeknila bombna eksplozija, pri tem pa je bilo ranjenih 11 ljudi.

Danes se je ozračje še dodatno naelektrilo, saj so se znova oglasili rumenosrajčniki, združeni v Ljudsko zavezništvo za demokracijo (PAD). Od oblasti so zahtevali, naj takoj ukrepajo in prekinejo proteste, sicer bodo "državo zaščitili sami in vajeti prevzeli v svoje roke". "Premier se dobro zaveda, da mora tokrat posredovati vojska, saj se nastalih razmer zgolj s političnimi prijemi ne da rešiti," je dejal tiskovni predstavnik rumenosrajčnikov Suriyasai Katasila. Ob tem je poudaril, da bi oblasti morale takoj uvesti izredne razmere, saj bi po njegovem mnenju le tako lahko ustavili nasilne proteste. "Če se to ne bo zgodilo, bo PAD razmislil o ostrejših ukrepih," je še dejal Suriyasai.
Medtem rdečesrajčniki še naprej ne želijo odstopiti od svojih zahtev, ki so jih v zadnjih dneh sicer nekoliko omilili. Od premierja Abhisita Vejjajive še naprej zahtevajo, da razpusti parlament. Protestniki so ponudili možnost, da prenehajo s protesti, če Abhisit predčasne parlamentarne volitve razpiše v 30 dneh, a premier njihove ponudbe ni sprejel. V nedeljskem televizijskem posnetku je Abhisit celo napovedal razbitje protivladnih protestov, ni pa pojasnil, kdaj naj bi varnostne sile spet prevzele nadzor nad ulico, ki je osrednje prizorišče protestov protivladnih protestnikov.
Tožba proti premierju

Tajska volilna komisija pa je danes vložila tožbo proti vladajoči stranki premierja Abhisita Vejjajive. Komisija je nedavno zahtevala ukinitev Demokratske stranke, najstarejše v državi, zaradi nezakonitih donacij in zlorabe dovoljenja, ki ji ga je dala komisija.
Na ustavno sodišče je komisija danes tako poslala 50 škatel dokumentov, povezanih s primerom zlorabe dovoljenja, ki ga je stranki dala komisija. "Sodišče bo preučilo, ali in kdaj se bo začela obravnava," je izjavil namestnik generalnega sekretarja komisije Thanis Sriprathet in dodal, da sodišče za odločitev nima časovnega okvira.
Drugi primer, ki zadeva več milijonov dolarjev vredne donacije Demokratski stranki med volitvami leta 2005, bo predan generalnemu tožilstvu, ki ga bo moralo preučiti v 30 dneh. Thanis je povedal, da komisija še pripravlja gradivo, povezano s tem primerom, in pričakuje, da ga bo generalnemu tožilstvu predalo v začetku maja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.