Le nekaj ur pred pričetkom predsedniških volitev v Nigeriji je spodletel napad na sedež nacionalne volilne komisije v prestolnici Abuja. Napadalci naj bi skušali s pomočjo tovornjaka cisterne razstreliti sedež komisije in tako močno otežiti izvedbo volitev. Z detonatorji opremljena cisterna, v kateri ni bilo voznika, naj bi po pričevanju očividcev tik pred tarčo spremenila smer in trčila ob električni drog, detonatorji pa se pri tem niso sprožili. V Nigeriji so zato začetek glasovanja prestavili z devete na enajsto uro.
Kljub tej odločitvi je bilo precej opazovalcev še vedno skeptičnih, ali bo oblastem uspelo volilne lističe pravočasno razdeliti na vsa volišča v državi, ki je velika za dve Franciji. Lep del glasovalnih lističev je namreč po poročilih britanske BBC v državo iz tiskarne v Južnoafriški republiki prispel šele v petek zvečer. Lističe je bilo namreč treba spremeniti, saj je volilna komisija šele v začetku tedna udeležbo na volitvah znova odobrila kandidatu opozicije Atiku Abubakarju.
Prvi prenos oblasti med izvoljenima predsednikoma
Okoli 62 milijonov volilnih upravičencev izbira novega predsednika Nigerije. Hkrati potekajo tudi parlamentarne volitve, vendar pa so predsedniške precej bolj v ospredju, tako zaradi narave predsedniškega političnega sistema kot tudi zato, ker bodo Nigerijci prvič v zgodovini priča predaji oblasti med dvema izvoljenima voditeljema. Volišča bodo odprta do 18. ure.
Nigerija, afriška država z največ prebivalci (skoraj 132 milijonov) in največja afriška proizvajalka nafte, je federativna država, v kateri ima izvršno oblast predsednik. Tokrat bo prvič po neodvisnosti od Velike Britanije prišlo do prenosa predsedniške oblasti iz rok enega izvoljenega predsednika v roke drugega. Sedanjemu predsedniku Olusegunu Obasanju, ki je bil prvič izvoljen leta 1999 in nato še leta 2003, namreč ustava onemogoča, da bi se potegoval še za tretji mandat, zato bo v primeru uspešnih volitev zagotovo zapustil položaj.
Največ možnosti za zmago opazovalci pripisujejo kandidatu vladajoče Obasanjove Ljudske demokratske stranke (PDP) Umaruju Yar'Adui. Njegova najresnejša tekmeca pa sta nekdanji vojaški voditelj Muhamed Buhari, ki je že na prejšnjih volitvah kandidiral proti Obasanju in sedanji podpredsednik in kandidat stranke Kongres akcije (AC), že omenjeni Atiku Abubakar.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.