Branislav Ristivojević, svetovalec srbskega premierja Vojislava Koštunice, je danes napovedal tožbe na Meddržavnem sodišču OZN zoper ZDA in vse države, ki "so ali bodo priznale razglasitev lažne države na srbskem ozemlju“, poroča tiskovna agencija Tanjug.
Državni sekretar ZDA Nicholas Berns je dejal, da "Kosovo nikoli ne bo Srbija“, Ristivojević pa mu je odgovoril, da "Kosovo je Srbija in tako bo tudi ostalo“. "Če bodo ZDA preklicale svojo protipravno odločitev, bo Srbija umaknila tožbo. Če ne, pa se bomo pravdali pred vsemi pristojnimi mednarodnimi sodišči,“ je dejal Ristivojević.
Pohvalili so policijo
Na seji srbskega sveta za nacionalno varnost so več ur potekali pogovori o nasilju na beograjskih ulicah po četrtkovem protestnem zborovanju proti razglasitvi neodvisnosti Kosova. Na seji so pohvalili delo policije in njenega direktorja Milorada Veljovića, poroča tiskovna agencija Tanjug.
Srbski zunanji minister Vuk Jeremić je včeraj za televizijo B92 napovedal, da bo srbski predsednik Boris Tadić na seji vztrajal, da je potrebno razjasniti vse varnostne in druge vidike četrtkovega protestnega zborovanja. To, kar se je zgodilo na ulicah Beograda, je povsem nesprejemljivo, je še poudaril minister. Po njegovih besedah Srbija kot odgovorna država in vlada ne bo dovolila, da bi ti dogodki minili nekaznovani.
Med izgredi, ki so v četrtek izbruhnili po množičnem protestnem zborovanju, ki ga je organizirala vlada pod sloganom "Kosovo je Srbija“, se je del protestnikov zneslo nad več veleposlaništev, predvsem ZDA, pa tudi Hrvaške, Turčije in Velike Britanije. Ranjenih je bilo več kot 200 ljudi. Izgredniki so uničevali trgovine in druge objekte v središču srbske prestolnice. Po podatkih srbskega notranjega ministrstva je policija pri tem prijela 192 oseb. Srbski časopis Politika pa v današnji tiskani izdaji navaja, da nihče izmed pridržanih ni stopil pred preiskovalnega sodnika.
Napadi na novinarje
Vodja misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) v Srbiji Hans Ola Urstad je obsodil napade na novinarje, ki so poročali o četrtkovem zborovanju. Obenem je zahteval boljšo zaščito za predstavnike medijev.
"Usmerjeno ali neselektivno nasilje ali grožnje tistim, ki poročajo o dogodkih, predstavlja resno kršitev pravic novinarjev do svobodnega opravljanja svojega dela in objektivnega poročanja o aktualnemu dogajanju v državi," so sporočili z misije Ovse.
Urstad je obenem obsodil tudi neposredne grožnje srbski televiziji B92 in drugim medijem ter pozval, da se vsem novinarjem in medijskim hišam v Srbiji, pa tudi predstavnikom medijev iz tujine zagotovi boljša zaščita.
Sicer pa je televizija B92 včeraj vložila kazensko prijavo proti neznanemu storilcu in obvestila srbsko policijo o številnih grožnjah z likvidacijami, uperjenim proti novinarjem in urednikom te medijske hiše.
Kdo bo plačeval kosovski dolg?
Minister za gospodarstvo in regionalni razvoj Mladjan Dinkić je na novinarski konferenci dejal, da bo srbski vladi predlagal, naj preneha plačevati kosovski zunanji dolg. Srbska vlada se je namreč odločila, da bo plačevala obroke za kosovski zunanji dolg, in sicer zato, da bi pokazala, da ne priznava kosovske neodvisnosti in da Kosovo še vedno šteje za del svojega ozemlja. Kot je dejal Dinkić, je Srbija v zadnjih petih letih odplačala za 328,5 milijonov dolarjev kosovskega dolga.
Če Srbija ne plača kosovskega dolga, to ne pomeni, da se odreka suverenosti nad Kosovom, meni Dinkić. Ob tem je tudi dejal, da je bolje, da Srbija približno 100 milijonov dolarjev, kolikor letno znašajo anuitete za dolg Kosova, nakaže kosovskim Srbom, kosovski dolg pa odplačuje, ko bo znova vzpostavila suverenost nad Kosovom.
S solzivcem nad protestnike
V Banjaluki so se nekaj po poldnevu začeli
zbirati udeleženci protestnega shoda proti razglasitvi neodvisnosti
Kosova. Kot poročajo tamkajšnji mediji, se je protestov udeležilo več kot 12
tisoč ljudi. Organizitor protesta je Srbsko gibanje nevladnih
organizacij (SPONA).
Policija Republike srbske je uporabila solzivec, saj
so se
protestniki spopadli s kordonom, ki je varoval ameriško
veleposlaništvo. Protestniki so policiste obmetavali s kamenjem, poroča
tiskovna agencija Tanjug.
Izgredniki so razbili okna na hrvaškem predstavništvu podjetja
"Croata", uničili pa so tudi več avtomobilov.
V spopadih med policisti
in protestniki so bili huje ranjeni trije policisti, več kot 30 mladih
izgrednikov so pridržali. Tamkajšnje oblasti so že včeraj zaprle vse
šole, uradno zaradi varnostnih razlogov.
Notranje ministrstvo je že pred protestnim shodom izdalo opozorilo, da bodo vsako nasilje kaznovali v skladu z zakonom.
Koštunica se kljub vabilu zborovanja ni udeležil
Protestnega zborovanja se je udeležil predsednik skupščine Republike srbske Igor Radojičić, predsednik RS Rajko Kuzmanović, premier Milorad Dodik, več ministrov, predstavniki parlamentranih strank iz RS, srbski konzul v Banjaluki Jadranka Derajić in drugi vidnejši politični predstavniki. Kljub povabilu pa se protestnega shoda ni udeležil srbski premier Vojislav Koštunica.