Trčenje se je, kot kaže, zgodilo 22. januarja, so pokazale analize koloradskega vesoljskega centra. Prvi dokazi, da se je to zgodilo, so se sicer pojavili že 4. februarja, ko sta ruska znanstvenika Vasilij Jurasov in Andrej Nazarenko z moskovskega inštituta za inženiring natančnih instrumentov omenila ’’občutno spremembo’’ v orbiti ruskega 7,5 kilogramskega retroreflektorskega satelita BLITS. Prav tako sta opazila spremembo pri hitrosti in višini. Vanj je po poročanju Space.com trčil del uničenega kitajskega vremenskega satelita Fengyun 1C, ki so ga Kitajci uničili leta 2007. Ostanki, šlo naj bi za okoli 3000 kosov, ki so jih Kitajci pustili po antisatelitskih testih, so vse od 11. januarja 2007 predstavljali nevarnost za veliko objektov, ki krožijo okoli našega planeta, teh pa seveda ni malo. Za zdaj še ni jasno, ali je ruski satelit le poškodovan ali je popolnoma uničen.
Strokovnjaki se zaradi številnih smeti že bojijo, da bo takšnih trčenj čedalje več. Tokrat je sicer šlo za drugo večje trčenje v vesolju med aktivnim satelitom in nedelujočim satelitom oziroma vesoljskimi smetmi. Tako trčenje se je zgodilo februarja 2009, ko je bil popolnoma uničen ameriški komunikacijski satelit, v katerega se je zaletel nedelujoči ruski vojaški satelit. Po trčenju je v orbiti ostalo kup delov obeh vesoljskih plovil.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.