Tujina

Treba je izboljšati nadzor

Džakarta/Tokio, 12. 01. 2006 07.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Svetovna zdravstvena organizacija namerava oblikovati posebno telo za boj proti morebitni pandemiji ptičje gripe.

Udeležence je nagovoril regionalni direktor WHO za Zahodni Pacifik Šigeru Omi
Udeležence je nagovoril regionalni direktor WHO za Zahodni Pacifik Šigeru Omi FOTO: Reuters

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) namerava oblikovati posebno telo za boj proti morebitni pandemiji ptičje gripe pri ljudeh. Šlo naj bi za nekakšno zunanje posvetovalno telo WHO, ki bi zajemalo kakih 20 držav in regij, je danes v Tokiu ob koncu prvega dne konference, na kateri predstavniki 21 azijskih držav razpravljajo o ukrepih, ki bi jih sprejeli v primeru izbruha pandemije ptičje gripe, sporočil predstavnik japonskega ministrstva za zdravstvo.

Genski testi obolelih iz Turčije so pokazali, da je virus mutiral. Strokovnjaki pa kljub temu pravijo, da še vedno ni mutiral v nov virus, ki bi lahko bil nevarnejši od doslej znanega. Spremembe virusu omogočijo, da okuži večje število celic.

Da bi lahko ptičjo gripo čim prej odkrili in jo omejili, je treba predvsem izboljšati kvaliteto nadzora na podeželskih območjih, perutninske farme je treba opremiti z ustreznimi napravami in objekti, nujno pa se mora dvigniti tudi zavedanje nevarnosti ptičje gripe v javnosti, je na novinarski konferenci ob koncu današnjega zasedanja poudaril regionalni direktor WHO za Zahodni Pacifik Šigeru Omi.

Medtem ko se je virus akutnega sindroma oteženega dihanja (sars) širil predvsem v mestih, je ptičja gripa izbruhnila na podeželju, kjer komunalne infrastrukture ni ali pa je nezadostna in ne omogoča zgodnjega odkrivanja bolezni, je povedal Omi. Kot je dodal, "poročila o izbruhu bolezni zamujajo zato, ker se ta podeželska območja spopadajo s pomanjkanjem kapacitet in ustreznih človeških virov."
Konferenca se bo končala v petek.

Še ena žrtev ptičje gripe

V Indoneziji je zaradi okužbe s smrtonosnim virusom ptičje gripe tipa H5N1 umrla še ena oseba.

Do okužbe s ptičjo gripo pri človeku izven vzhodne Azije je doslej prišlo le v Turčiji
Do okužbe s ptičjo gripo pri človeku izven vzhodne Azije je doslej prišlo le v Turčiji FOTO: Reuters
Po podatkih WHO je so največ smrtnih žrtev zaradi ptičje gripe pri ljudeh zabeležili v Vietnamu, kjer je od konca leta 2003 umrlo več kot 40 ljudi.

29-letnica se je zdravila v bolnišnici, potem ko se je med stikom s perutnino okužila s smrtonosnim virusom ptičje gripe, so sporočili iz bolnišnice Sulianti Saroso v Džakarti.

Turške oblasti so medtem sporočile, da je bila tudi tretja smrtna žrtev ptičje gripe, ki je bolezni podlegla prejšnji teden, okužena z virusom tipa H5N1. Poleg tega so v bolnišnico sprejeli še dva otroka s ptičjo gripo. Gre za enoletno deklico in 4-letnega fanta z jugovzhoda države.

V državi so doslej zabeležili 18 primerov okužbe s tem virusom, od tega so trije okuženi že umrli. Turške oblasti so v okviru preventivnih ukrepov že odredile pokol več tisoč ptic.

Kot poudarjajo strokovnjaki, se virus ptičje gripe H5N1 trenutno ne prenaša s človeka na človeka, vendar se bojijo, da bi virus mutiral. To bi lahko povzročilo pandemijo, zaradi katere bi lahko umrlo tudi več milijonov ljudi.

Od leta 2003 je zaradi ptičje gripe v jugovzhodni Aziji in na Kitajskem umrlo že okoli 80 ljudi. Do izbruha ptičje gripe pri človeku je prišlo tudi v Turčiji, zaenkrat edini državi izven vzhodne Azije.

EU poziva Turčijo k večji koordinaciji

Izvedenci članic Evropske unije za nalezljive bolezni, ki jih je danes na sestanek v Luksemburgu sklicala Evropska komisija, so na Ankaro naslovili poziv k večji koordinaciji med Turčijo in njenimi sosednjimi državami za zajezitev širjenja ptičje gripe. Ankara pa mora po njihovem prepričanju izboljšati tudi lastne načrte za ukrepanje proti širjenju omenjene bolezni.

V Turčiji so doslej zabeležili 18 primerov okužbe z virusom H5N1
V Turčiji so doslej zabeležili 18 primerov okužbe z virusom H5N1 FOTO: Reuters


"Čeprav za zdaj v državah, ki mejijo s Turčijo, ni zabeleženega primera ptičje gripe pri živalih ali ljudeh, bi bilo primerno, da se povečata nadzor in izmenjava informacij o ptičji gripi med državami,"
so v sporočilu po srečanju zapisali izvedenci. "Ljudi je treba ozavestiti, še posebej tiste, ki se ukvarjajo z gojenjem perutnine, vsak sum bolezni pa je treba nemudoma prijaviti," so še poudarili strokovnjaki.

Ob tem so se tudi strinjali, da dodatni ukrepi glede morebitne omejitve potovanj v Turčijo niso potrebni. "Nasveti, ki jih sedaj dobijo tisti, ki potujejo v Turčijo, so zadostni," so zapisali.
Kljub nekaterim kritikam pa so strokovnjaki pohvalili način, s katerim so se turške oblasti soočile s ptičjo gripo, zadovoljni pa so bili tudi z njihovim sodelovanjem z Evropsko komisijo.