Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko, ki je zmagal na predsedniških volitvah 19. marca, je prisegel za svoj tretji petletni mandat.
Tuji predsedniki se slovesnosti niso udeležili, med povabljenimi gosti ni bilo niti ruskega predsednika Vladimirja Putina. "Nismo povabili predsednikov držav. To je naša praksa," so povedali v Lukašenkovem uradu. Slovesnosti naj bi se sicer udeležili predstavniki diplomatskih predstavništev iz tujine.
Prisega, ki jo je spremljala vojaška parada, je potekala na Oktobrskem trgu v Minsku, kjer so potekale tudi množične demonstracije opozicije proti ponovni izvolitvi Lukašenka.
Po uradnih podatkih je na volitvah 19. marca 51-letni Lukašenko zmagal s 83 odstotki glasov ob 92,9-odstotni volilni udeležbi. Po izvolitvi se dlje časa ni pojavljal v javnosti, vendar so oblasti zavrnile govorice o njegovi bolezni. Po prvotnih načrtih bi sicer moral zapriseči 31. marca.
Protesti po volitvah
Beloruska opozicija je po volitvah organizirala množične proteste proti njegovi izvolitvi, ki so trajali več dni, na koncu pa je oblast protestnike s silo razgnala, pri tem pa aretirala več sto ljudi.
Na nepravilnosti pri volitvah so opozorili tudi opazovalci Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), zato bo Evropska unija na zasedanju zunanjih ministrov v ponedeljek po napovedih uvedla sankcije proti predstavnikom beloruskih oblasti, odgovornim za nedemokratično izvedbo volitev. Sankcije so napovedali tudi v ZDA.
Lukašenko predsedniški stolček zaseda od leta 1994 in državo vodi z vedno tršo roko. Kritiki mu očitajo, da je iz leta v leto bolj brutalen do drugače mislečih. Leta 2004 je batka (oče), kot ga kličejo Belorusi, organiziral referendum, s katerim si je zagotovil možnost tretjega predsedniškega mandata. Po mnenju kritikov je na referendumu prišlo do številnih nepravilnosti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.