Poleg ljudi je bil v spopadu poškodovan tudi hindujski tempelj, ki si ga lastita obe državi. Po navedbah kamboškega vojaškega poveljnika naj bi se krilo templja Preah Vihear iz 11. stoletja porušilo zaradi topniškega obstreljevanja s tajske strani.
Prvi spopadi so izbruhnili pred tremi dnevi ob 15. uri po krajevnem času (9. uri po srednjeevropskem času) in so trajali približno dve uri, je povedal tiskovni predstavnik kamboške vlade Phay Siphan. Krivdo za napad je pripisal tajski strani, saj naj bi spopadi izbruhnili, ko so tajski vojaki vdrli 500 metrov globoko na kamboško ozemlje. Pri tem je zatrdil, da je vojska zajela štiri tajske vojake, pri čemer morebitnih žrtev na kamboški strani ni omenil.
O spopadih so poročali tudi tajski mediji, ki navajajo, da je okoli 20 granat kamboškega topništva pristalo na tajski strani v pokrajini Si Sa Ket, 350 kilometrov vzhodno od Bangkoka. Po poročanju tajskega časnika Bangkok Post, ki se sklicuje na vojaške vire, so bili v spopadu ranjeni dva ali trije tajski vojaki.
Tiskovni predstavnik tajske vojske polkovnik Sansern Keowkhamnerd pa je sporočil, da je do streljanja najverjetneje prišlo zaradi "nesporazuma", pri čemer je tajska vojska izstrelila več granat v odgovor na kamboško obstreljevanje tajskega ozemlja.
V spopadih naj bi po navedbah tajske vojske umrl en tajski civilist. Na kamboški strani naj bi umrli trije ljudje, od tega dva vojaka.
Spopadi v bližini zgodovinskega templja Preah Vihear iz 11. stoletja so izbruhnili v času, ko se je na obisku pri kamboškem kolegu Hor Namhongu v Kambodži mudil tajski zunanji minister Kasit Piromya.
Tempelj, ki ga Tajci imenujejo Khao Phra Viharn, je Mednarodno sodišče v Haagu leta 1962 dodelilo Kambodži, vendar pa pri tem ni razsodilo, kateri državi pripada ozemlje okoli templja, zaradi česar prihaja med državama vedno znova do napetosti.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.