Egiptovski podpredsednik Omar Sulejman se je danes dopoldne v Kairu srečal s predstavniki opozicije, med katerimi so bili tudi pripadniki Muslimanske bratovščine. Na srečanju so govorili o rešitvi iz krize.
Tiskovni predstavnik egiptovske vlade je po srečanju povedal, da so se dogovorili o oblikovanju odbora, ki bo do začetka marca predlagal ustavne spremembe in spremembe zakonodaje.
Poleg tega naj bi ustanovili urad, ki bo obravnaval pritožbe v zvezi s političnimi zaporniki, odpravili pa naj bi tudi omejitve, ki veljajo za medije.
Govorili so tudi o končanju izrednih razmer, ki policiji dajejo velika pooblastila. Odpravili naj bi jih "glede na varnostne razmere", je povedal tiskovni predstavnik vlade.
Eden od udeležencev srečanja pa je povedal, da je podpredsednik Sulejman danes zavrnil predlog, da bi sam prevzel vodenje države namesto predsednika Hosnija Mubaraka. Mubarak je nekdanjega šefa obveščevalne službe Sulejmana po začetku protestov prejšnji teden imenoval za podpredsednika. Ta položaj je bil sicer ves čas Mubarakove vladavine nezaseden.
'Reforme so nezadostne'
Muslimanska bratovščina je po srečanju sporočila, da so reforme, ki jih za izhod iz politične krize predlaga režim, "nezadostne".
"Naše zahteve ostajajo iste. Vlada na večino njih ni odgovorila, odgovorili so na nekatere in še to površno," je dejal visoki predstavnik bratovščine Esam al Arian.
Poleg Muslimanske bratovščine so na sestanku sodelovali tudi liberalna stranka Vafd, levičarsko gibanje Tagamu, odbor, ki so ga sestavile skupine mladih, ki si prizadevajo za demokracijo in ki so začele proteste proti Mubaraku, ter neodvisni politiki in poslovneži, poroča egiptovska tiskovna agencija Mena.
Na srečanje je bil povabljen tudi v soboto izbrani novi generalni sekretar Mubarakove Narodne demokratske stranke Hosam Badravi.
'Nihče ne ve, kdo govori s kom'
Na srečanje pa ni bil vabljen, kot je sam potrdil, Mohamed El Baradej, ki je tudi dejal, da se mu vse skupaj zdi precej nejasno. "V tem trenutku nihče ne ve, kdo govori s kom. Proces usmerjata podpredsednik Sulejman in vojska, to pa je problem," je dejal za ameriško televizijsko postajo NBC.
Nezaupanje med vlado in demonstranti je veliko, je še opozoril diplomat, ki je dobro znan na mednarodnem odru, slabše pa ga poznajo Egipčani, saj je vrsto let preživel v tujini.
Muslimanska bratovščina, največja in najbolj organizirana opozicijska skupina, je na pogovore pristala šele minulo noč, potem ko je prej kot predpogoj postavljala Mubarakov odstop s položaja.
Po navedbah Mene se je sestanek začel z minuto molka za žrtvami demonstracij, ki so izbruhnile pred 13 dnevi. V njih je bilo po podatkih ZN ubitih najmanj 300 ljudi.
Dialog med oblastmi in Muslimansko bratovščino je danes v Münchnu, kjer se udeležuje varnostne konference, podprla tudi ameriška državna sekretarka Hillary Clinton. Dejala je, da je treba počakati na izid pogovorov, je pa srečanje po njenih besedah to, kar so si ZDA želele.
Protesti se nadaljujejo
Po skoraj dveh tednih protivladnih protestov v Egiptu se nestrinjanje med deset tisoč protestniki in egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom nadaljuje. Že 13. dan so protestniki na ulicah prestolnice Kairo, trg Tahrir, kjer so si naredili 'bazo', pa je postal 'mesto šotorov'.
Ker so se danes ponovno odprle banke in tovarne, se protestniki bojijo, da bo vojska želela proteste zadušiti. Novinar BBC je povedal, da so protestniki zato čez noč spali pod gosenicami tankov, da bi vojski preprečili, da bi se prebila naprej. ''Kljub vsemu pa so odnosi med protestniki in vojsko dobri. Ljudje so prepričani, da vojska tankov ne bo premaknila, če pa bi jih, so se pripravljeni vreči pred njih,'' je povedal.
Sicer pa naj bi vojska protestnikom preprečila, da na trg prinesejo hrano. Jezni protestniki zato že pravijo, da želi vojska 'izstradati ljudi'. Vojska je v bližini trga Tahrir tudi okrepila navzočnost, zasedla pa je tudi položaje na mostu 6. oktobra poleg trga, s katerega so Mubarakovi privrženci 2. februarja napadali demonstrante.
Na trgu Tahrir je potekala skupna molitev Koptov, egiptovskih kristjanov in muslimanov. V preteklih dneh so skupaj na trgu demonstrirali proti Mubaraku, njihov vodja, papež Šenuda III., pa je egiptovskega predsednika v soboto zvečer pozval k odstopu. Maša je poteka za vse žrtve protivladnih protestov.
Medtem se življenje v drugih delih mesta normalizira. Danes so vrata odprle številne trgovine, prvič v zadnjem tednu je odprtih nekaj bank, promet v 18-milijonskem mestu pa je gost kot običajno.
Protestniki so prepričani, da morajo še naprej izvajati pritisk in ohromiti osrčje Kaira, da bi vlado prepričali, naj vendarle naredi resnično potezo proti demokraciji. ''Pripravljeni moramo biti na strmoglavljenje vlade,'' je povedal 22-letni študent, ki že več dni spi na trgu. ''Francoska revolucija je trajala zelo dolgo časa, da so ljudje končno le dobili svoje pravice … Če bomo morali celo žrtvovati življenje, da se rešimo Mubaraka, ga bomo,'' je dodal.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.