Sodelovanje v 24-urni stavki so napovedali uslužbenci ministrstev, občinskih uprav, bolnišnic, bank in sodišč ter tovarniški delavci. Izjeme naj ne bi bili niti novinarji, zaradi česar v državi vlada informacijski mrk. Za danes so namreč odpovedali vse radijske in televizijske dnevnoinformativne oddaje, izšli pa naj ne bi niti jutrišnji časopisi.
Posledice je sicer čutiti predvsem v prometu, saj je oviran železniški promet, težave pa so tudi v ladijskem, saj sta se stavki pridružila dva od 14 pomorskih sindikatov.
Okoli 500 pristaniških delavcev je skušalo zjutraj ljudem preprečiti dostop do pristanišča Pirej, od koder pljujejo trajekti na številne grške otoke. Zaradi stavke je bilo sicer več trajektov odpovedanih.
Stavki se niso pridružili kontrolorji poletov, da ne bi še poslabšali razmer v grškem turizmu, ki je ena od ključnih gospodarskih panog, saj prispeva 17 odstotkov bruto domačega proizvoda. Kljub temu je družba Aegean Airlines odpovedala 14 domačih poletov, Olympic Air pa 34 poletov na grške otoke.
Opoldne, ko naj bi se v parlamentu začela razprava o pokojninski reformi, pa so se središču Aten in drugih večjih mest začeli množični protesti. Demonstranti vlado pozivajo, naj razdre dogovor z EU in Mendarodnim denarnim skladom. Zaradi stavke domačih novinarjev natančnih informacij o dogajanju ni, vendar pa naj bi že izbruhnilo nasilje, ki ga je policija skušala obvladati s solzivcem. Protestniki v prestolnici naj bi namreč metali kamenje, palice in steklenice.
Med policijo in protestniki so se kasneje vneli spopadi. Policisti, opremljeni z gumijevkami, so na protestnike, ki so pred parlamentom metali kamne, izstrelili solzivec. Številni stavkajoči delavci so se ob tem razbežali.
Protestniki so uničili več avtobusnih postajališč in telefonskih govorilnic ter razbili stekla na treh trgovinah in dveh bankah. V spopadih je bilo poškodovanih sedem policistov, policija pa je pridržala 13 protestnikov, od tega jih je šest aretirala.
Po ocenah organizatorjev se je današnje stavke udeležilo več kot 20.000 delavcev javnega in zasebnega sektorja, medtem ko se je ocena policije ustavila pri številki 11.000.

Reforma bo najverjetneje sprejeta
Predlog reforme predvideva zvišanje upokojitvene starosti na 65 let za moške in ženske ter zmanjšanje številnih ugodnosti, povezanih z upokojevanjem.
Ker imajo vladajoči grški socialisti večino, bo parlament reformo, ki sta jo od grške vlade zahtevala EU in Mednarodni denarni sklad v zameno za pomoč za rešitev javnofinančne krize, zelo verjetno sprejel.
Današnja je sicer že peta splošna stavka v Grčiji od februarja. S stavkami sindikati protestirajo proti varčevalnim ukrepom vlade.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.