Ameriškega predsednika Donalda Trumpa v zadnjem času skrbi predvsem posebni tožilec Robert Mueller in njegova ekipa, ki med drugim preiskuje tudi domnevno sodelovanje Trumpove predsedniške kampanje z Rusijo.
Že mesece se sicer ugiba, kdaj bo Mueller zaključil preiskavo ter kaj bo zapisano v zaključnem poročilu. A dejstvo je, da Muellerjeva ekipa o preiskavi ostaja tiho, uhajanja informacij ni, tako da lahko (zaenkrat) zgolj ugibamo o poteku preiskave.
Da Trumpa preiskava o ruskem vmešavanju v volitve 2016 še kako skrbi, pričajo tudi njegovi vedno bolj pogosti tviti, v katerih označuje preiskavo za 'lov na čarovnice', zraven pa običajno z velikimi tiskanimi črkami še pripiše 'no collusion' oziroma, da skrivnega sodelovanja ni bilo, natančneje že kar 125-krat. A če gre za lov na čarovnice, je teh v Ameriki očitno kar nekaj. Muller je do sedaj vložil obtožnice že proti več kot 30 osebam.
Na zatožni klopi se je med drugim znašel tudi nekdanji šef Trumpove kampanje Paul Manafort, ki je sprva priznal krivdo, pristal na sodelovanje z Muellerjevo ekipo, nato pa to kršil ter s tem, najverjetneje v želji, da ohrani upanje na Trumpovo pomilostitev, ki jo le-ta ponuja preko Twitterja.
Krivdo je priznal tudi dolgoletni Trumpov odvetnik Michael Cohen, ki je nekoč izjavil, da bi za Trumpa celo prestregel kroglo, v zadnjem času pa si je očitno premislil. FBI je aprila v njegovih prostorih aprila izvedla racijo, avgusta pa je priznal krivdo za laganje in kršenje zakona v zvezi s plačilom porno zvezdi Stormy Daniels in Karen McDougal za molk o spolnem razmerju s Trumpom. Novembra je nato priznal laganje kongresu o Trumpovih projektih v Rusiji pred volitvami 2016.
In prav sodne vloge v primeru Cohena nam ponujajo pomemben vpogled v Muellerjevo preiskavo, hkrati pa so prvič povezale Trumpa s kaznivim dejanjem, kršenjem volilne zakonodaje. Cohen je za preiskovalce povedal tudi, da so Rusi že leta 2015 ponujali "politično sinergijo" s Trumpovo kampanjo, priznal pa je tudi, da so bila javna zanikanja njega in Trumpa leta 2016, da nimajo nobenega posla z Rusijo, laž. V ospredje pa je ponovno postavil projekt Trumpovega hotela v Moskvi ter njegovo povezanost z ruskim vmešavanjem v volitve 2016, saj je bila zanj potrebna podpora ruskega predsednika Vladimirja Putina.
Večina ameriških medijev in analitikov sicer predvideva, da bo kmalu sledilo še več obtožnic, ter da se Mueller počasi približuje samemu predsedniku. Po Cohenu naj bi ta sedaj pozornost obrnil na člane Trumpove družine.
Ameriški predsednik pa s svojim tvitanjem škoduje sam sebi, saj večina pravnih strokovnjakov meni, da s svojimi zapisi vpliva na priče, kar pa je kaznivo dejanje.
Demokrati napovedujejo preiskave
Ob tem bodo z novim letom večino v ameriškem predstavniškem domu prevzeli demokrati, s tem pa bodo nadzorovali kongresnem odbore, imeli bodo tudi možnost za sprožanje preiskav proti Trumpu. Do sedaj so med drugim že napovedali, da bodo zahtevali izdajo Trumpovih davčnih izpiskov, kar ta vztrajno zavrača, vedno glasneje pa omenjajo tudi možnost kazenskega pregona ali odstavitve oziroma impeachment. Po petkovim razkritjem v sodnih vlogah pa je demokrat Adam Schiff celo dejal, da Trumpu resnično grozi zaporna kazen.
Kdo bo naslednji šef kabineta?
Ob tem Trumpa zapušča vodja kabineta John Kelly, njegova zamenjava pa zaenkrat še ni znana. Kelly in Trump v zadnjem času po pisanju številnih medijev nista več govorila.
Kljub temu, da je Trump v času predvolilne kampanje na veliko obljubljal, da bo v Beli hiši zaposlil 'najboljše ljudi', se zdi, da je služba v Trumpovi administraciji privlačna le za redke posameznike. Trump naj bi Kelly želel zamenjati z Nickom Ayersom, ki služi podpredsedniku Pencu, a je ta ponudbo odklonil. Kot možna se omenjata finančni minister Steven Mnuchin in trgovinski predstavnik ZDA Robert Lighthizer, ki pa bi raje ostala tam, kjer sta.
V Trumpovi Beli hiši se odstopi in odpovedi sicer vrstijo rekordno hitro. Med najvidnejšimi posamezniki, ki so zapustili trenutno administracijo, so Nikki Haley, veleposlanica ZDA pri OZN, Scott Pruitt, upravitelj Agencije za zaščito okolja, nekdanji zunanji minister Rex Tillerson, Steve Bannon in številni drugi. Med zadnjimi 'žrtvami' se je znašel nekdanji pravosodni minister Jeff Sessions, vprašanje njegovega naslednika pa je že sprožile številne kritike. Trump je sprva na položaj vršilca dolžnosti pravosodnega ministra imenoval svojega podpornika Matta Whittakerja, ki je javno kritiziral Muellerjevo preiskavo, nato pa se je Trump odločil za imenovanje Williama Barra na položaj pravosodnega ministra.
Tillerson je Trumpa opozarjal pred kršenjem zakonov
Pretekli teden je prvič javno spregovoril tudi nekdanji zunanji minister Rex Tillerson, ki ga je Trump odpustil marca. V intervjuju za CBS News je Tillerson Trumpa opisal kot "precej nediscipliniranega", dejal, da "ne mara brati, da ne bere poročil, da ne želi govoriti o podrobnostih večine stvari". Tillerson naj bi predsednika tudi večkrat moral opozoriti pred kršenjem zakonov: "Moral sem mu reči, gospod predsednik, razumem, kaj želite storiti, a tega ne morete storiti na tak način. Krši zakon, krši sporazum."
Prav tako je pretekli teden pred odborom ameriškega kongresa znova pričal nekdanji direktor FBI, James Comey, v okviru preiskave domnevne pristranskosti pravosodnega ministrstva in FBI v korist demokratov. Comey je nekaj dni zatem pozval vse Američane, naj končajo Trumpovo predsednikovanje ter svoj glas na volitvah 2020 namenijo njegovemu tekmecu: "Vsi mi morajo uporabiti vsak dih, da poskrbimo, da se laži končajo 20, januarja 2021. Razumem, da demokrate čakajo pomembne debate, o tem, kdo bo njihov kandidat, a morajo zmagati."
Kaj bo sledilo v novem letu, kaj natanko bo pokazala Muellerjeva preiskava ter kdaj bo ta končana, lahko zgolj ugibamo. A jasno je eno, za Trumpa se v naslednjem letu začenjajo drugačni časi.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.