Ameriške in severnokorejske oblasti se še naprej pripravljajo na srečanje, ki bo prihodnji mesec, je v četrtek zagotovil ameriški predsednik Donald Trump in dodal, da se je še vedno pripravljen srečati s severnokorejskim voditeljem Kim Džong Unom. "Vprašanje pa, ali se je tudi on," se je ob tem vprašal Trump in dodal, da sta za srečanje potrebna oba: "Kim se je bil pripravljen srečati, vprašanje pa, ali se je še zmeraj."
Po njegovem mnenju se je ton Severne Koreje nekoliko zaostril po tem, ko se je Kim v preteklih dneh že drugič srečal s kitajskim predsednikom Ši Džinpingom - Trump namreč meni, da bi ta lahko v želji po utrditvi lastnega položaja vplival na Kima, poroča CNN.
Trump se je s tem tako prvič obširneje odzval na nedavne 'grožnje' Severne Koreje, ki je v torek opozorila, da bi lahko odpovedala načrtovani vrh.
"Pogajali so se, kot da se nič ni zgodilo," je ameriški predsednik opisal nedavni sestanek predstavnikov obeh držav glede prihajajočega srečanja. Kot je dejal, je govoril tudi z Južno Korejo in dodal, da Severna Koreja "za zdaj ne daje znakov, da namerava srečanje odpovedati".
"Če se srečanje zgodi, se zgodi. Če ne, preidemo na naslednji korak," je ob tem izpostavil Trump. "Morda se bova srečala, morda ne. A če se ne bova srečala, zna biti še zelo zanimivo. Bomo videli, kaj se bo zgodilo."
Je pa hkrati Trump opozoril, da bo Severno Korejo - v kolikor ne bo sklenila dogovora z Združenimi državami Amerike - "zdesetkal".
Predsednik ZDA se je ob tem dotaknil še 'mnenja' svojega svetovalca za nacionalno varnost Johna Boltona glede uporabe tako imenovanega 'libijskega modela' pri denuklearizaciji Severne Koreje. "Ko razmišljamo o Severni Koreji, 'libijski model' ne pride v poštev," je dejal Trump.
Se je pa Trump, kot kaže, glede 'libijskega modela', ki ga je Bolton omenjal že prejšnji mesec, nekoliko zmedel. Ameriški svetovalec za nacionalno varnost je namreč dejal, da bi lahko ZDA libijski model iz leta 2003 in 2004 uporabila za pogajanja s Severno Korejo. Bolton je imel s tem v mislih uničenje libijskega orožja za množično uničevanje, Trump pa je 'libijski model' očitno razumel kot vojaško posredovanje v Libiji več let zatem, ko so z oblasti odstranili Moamerja Gadafija.
Hkrati je pomiril tudi Kim Džong Una in mu zagotovil, da bo - tudi če in ko Severna Koreja opusti program jedrskega orožja - še naprej ostal na oblasti.
"'Libijski model' je bil precej drugačen, saj smo 'uničili' to državo. Gadafiju nismo nikoli rekli, da mu bomo zagotovili zaščito. Vstopili smo in ga uničili. Enako smo storili tudi z Irakom," je dejal Trump.
Se je pa na podlagi tega navezal tudi na Kim Džong Una in opozoril na alternativo, ki bi sledila, če severnokorejski voditelj ne bi pristopil k dogovoru o denuklearizaciji - uničenje Severne Koreje in odstranitev Kima z oblasti. "Ta model bi se zgodil, če bi dogovor propadel," je dodal Trump.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.