Donald Trump je stal v sobani svoje floridske palače Mar-a-lago, z ameriškimi zastavami v ozadju. Namesto bučnega slavja s svojimi razboritimi podporniki se je odločil, da bo na najpomembnejši večer v kampanji Ameriki pokazal drug, bolj spraven obraz. Dokazal je, da je lahko videti predsedniški. Kajti pot do republikanske nominacije se po zmagoslavnem supertorku zdi vse bolj odprta.
"Sem človek, ki združuje. Ko si zagotovim nominacijo, se bom lotil samo ene osebe, to je Hillary Clinton," je bil njegov odgovor na vse glasnejše proteste iz vrst republikancev. Številni namreč javno ali pa v zakulisju pozivajo, da je treba Trumpa ustaviti, sicer bo s svojo skrajnostjo in žaljenjem uničil stranko in omogočil zmago demokratom. Ob zadnji aferi, ko Trump ni prav jasno in navdušeno zavrnil podpore Davida Duka, vodje rasistične organizacije kukluksklan, se je z javnim svarilom oglasil tudi najvplivnejši republikanec v kongresu Paul Ryan. Toda vodstvo stranke se zdi nemočno, Trump pa na kritike odgovarja z zmagami in številkami. Na strankarskih volitvah republikanske stranke padajo rekordi pri številu udeležencev in Trump je dokazal, da lahko na volišča pripelje tiste volivce, ki se volitev niso udeleževali, in celo ukrade podpornike demokratov.
Cruz in Rubio se ne predajata
Poleg tega je sinočnje zmagoslavje v zveznih državah, ki so med seboj tako različne, kot sta denimo Alabama in Massachusetts, dokaz, da je koalicija Trumpovih volivcev raznolika in široka. Senator Ted Cruz mu je sicer pričakovano odnesel zmago v domačem Teksasu in sosednji Oklahomi in se zato kljub ogromni razliki v številu delegatov razglasil za tistega, ki se še edini lahko kosa s Trumpom. Toda Cruz je pri vodstvu stranke vsaj tako nepriljubljen kot The Donald, saj je skrajno konservativen, prepirljiv in nepripravljen na kakršnekoli dogovore.
Vodstvo stranke bi republikansko nominacijo precej raje podelilo senatorju Marcu Rubiu, ki se je v zadnjih dneh zapletel v osebno vojno s Trumpom in ga skušal prekašati v žaljenju. Toda to ni pomagalo in Rubio ima za seboj slabo noč. Dočakal je sicer zmago v prvi zvezni državi, to je Minesotta, toda če 15. februarja ne potolče Trumpa na svoji domači Floridi, bo predsedniška tekma zanj končana. Tudi zato ker so vse glasnejši pozivi, da se mora republikanska stranka v boju proti newyorškemu milijarderju združiti v podpori enemu kandidatu, da glasovi volivcev, ki ne volijo Trumpa, ne bodo več razpršeni.
Clintonova na krilih temnopoltih
Pri demokratih strankarske volitve potekajo precej bolj umirjeno. Zdi se, da Hillary Clinton predvsem s pomočjo temnopoltih volivcev na jugu Amerike tre nepričakovan odpor Bernieja Sandersa. Ta ima na svojih zborovanjih še vedno najbolj navdušene in najbolj številčne podpornike, denar za njegovo kampanjo je darovalo že štiri milijone ljudi, njegove zamisli o bolj pravični Ameriki je posvojila mlada generacija. Toda Hillary Clinton neumorno in disciplinirano zbira potrebne delegate, ki jo bodo julija popeljali do nominacije. "Kako supertorek," je po zmagah v sedmih zveznih državah vidno zadovoljna dejala nekdanja zunanja ministrica, senatorka in prva dama.
Sinoči je postalo jasno tudi, da sta se Trump in Clintonova že začela ukvarjati drug z drugim. V taboru Clintonove poudarjajo, da Trumpa jemljejo zelo resno, in že pripravljajo strategijo, kako se spopasti s tako nepredvidljivim kandidatom, ki podira vsa pravila in zakonitosti političnih kampanj. Trump pa je še bolj neposreden. "Kaj vse bi lahko povedal o njej. Nisem še niti začel." Začenja pa se vojna, ki se bo končala šele novembra.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.