Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je po Twitterju ostro napadel prizadevanja za ponovno preštevanje glasov v Wisconsinu, Pensilvaniji in Michiganu, obenem pa je sam sprožal vprašanja o legitimnosti volitev s trditvijo, da so milijoni nezakonito volili v Kaliforniji, New Hampshiru in Virginiji.
Kandidatka zelenih Jill Stein je v petek vložila zahtevo za ponovno preštevanje glasovnic v Wisconsinu in napovedala, da bo podobno storila tudi v Pensilvaniji in Michiganu. Za ta namen je zbrala več kot pet milijonov dolarjev, čeprav je v letu dni predsedniške kampanje skupaj zbrala le 3,5 milijona.
Odvetnik kampanje demokratske predsedniške kandidatke Hillary Clinton, ki bi lahko edina imela kaj koristi od ponovnega preštevanja glasov, je napovedal, da se bodo pridružili Steinovi v Wisconsinu in tudi v obeh drugih državah, če bo tam storila isto. Dokazov za potvarjanje volilnih izidov nimajo, vendar naj bi skušali zagotoviti poštenost procesa.
Trump je Wisconsin osvojil s prednostjo okrog 22.000 glasov pred Clintonovo, kar je manj kot odstotek vseh oddanih glasov. V Pensilvaniji je zmagal za 70.600 glasov ali malce več kot odstotek, v Michiganu pa naj bi rezultate potrdili šele danes in Trumpu se obeta zmaga za okrog 11.000 glasov oziroma približno 0,22 odstotka glasov.
Zmagal je zaradi tega, ker je osvojil najmanj 290 elektorskih glasov, kar je 20 več od meje za zmago, čeprav je Clintonova dobila več kot dva milijona glasov volivcev več. Trump je na Twitterju sporočil, da to nič ne pomeni, saj naj bi šlo za nezakonite glasove iz Kalifornije, New Hampshira in Virginije, za kar pa ni ponudil nobenega dokaza.
Prav zaradi tega, ker ni nobenih dokazov za poneverbe v Wisconsinu, Pensilvaniji in Michiganu, bo Trump skoraj zagotovo obdržal zmago. Ne glede na to je na Twitterju objavljal izjave Clintonove, ko je priznala poraz ter njene kritike Trumpa, ko ta na soočenju pred volitvami ni hotel zagotoviti, da bo sprejel volilni izid, kakršen koli že bo. Zahteve Steinove za ponovno preštevanje glasov je označil za prevaro.
Vodja njegove kampanje Kellyanne Conway je na televiziji NBC prav tako kritizirala prizadevanja za ponovno štetje glasov in pobudnike označila za cmere, ki nočejo podpreti mirne tranzicije oblasti. Bodoči šef kabineta Bele hiše Reince Priebus je na televiziji Fox dejal, da gre za popolno odvračanje pozornosti, in zahteval, naj se s tem preneha.
Trump nadaljuje z iskanjem kandidatov za svojo ekipo
Trump pa je za zaplete kot vedno okrivil tudi liberalne medije. V nedeljo se je vrnil domov v New York iz Palm Beacha, kjer je praznoval zahvalni dan, danes pa bo nadaljeval s srečanji s kandidati za ministrske položaje v svoji vladi. Zapolnjen ni še položaj državnega sekretarja in zvesti Trumpovi privrženci so še naprej razburjeni, ker je v igri nekdanji predsedniški kandidat republikancev Mitt Romney, ki je Trumpa v času kampanje ostro kritiziral.
Conwayjeva je dejal, da so "lojalisti" zelo razburjeni in bi se počutili izdane, če bi izbral človeka, ki morda niti ni volil zanj. Romneyja Trumpu kot kaže vsiljuje stranka v imenu poenotenja.
Trump se v nedeljo še ni odzval na potezo doslej še neznanega storilca ali storilcev, ki so na popularni aplikaciji Googlovi zemljevidi ime njegove stolpnice na 5. aveniji v New Yorku iz "Trump Tower" spremenili v "Dump Tower", kar bi pomenilo nekaj takega kot odlagališče smeti. Tudi ime njegove stolpnice na trgu Columbus v New Yorku "Trump International Hotel & Tower" so spremenili v "Dump International Hotel & Tower".
Pri Googlu so zaplet opazili in popravili v soboto zvečer oziroma zgodaj zjutraj v nedeljo ter se ustrezno opravičili. Krivca ali krivce še iščejo, nekateri pa sumijo, da je šlo verjetno za uslužbence Googla, ker naj bi bilo imena na zemljevidih sicer težko spremeniti.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.