Donald Trump je potrdil, da resno razmišlja o nakupu Grenlandije, a dodal, da ideja ni na njegovi prioritetni listi, poroča The Guardian. O Trumpovem interesu za največji otok na svetu so prejšnji teden poročali ameriški mediji, svetovna javnost pa ideje ni sprejela z navdušenjem. Ravno nasprotno, mnogi so idejo razumeli kot šalo, pa tudi žalitev Danske in prebivalcev Grenlandije.
Trump se je vprašal, kako je stvar pricurljala v javnost
V nedeljo je ekonomski svetovalec Bele hiše Larry Kudlow prvi potrdil idejo, preden je pred novinarje stopil tudi Trump. Dejal je, da se je porodila ideja in jo je preučil, vprašal pa se je, kako je stvar pricurljala v javnost. Najbolj znan nepremičninski mogotec naj bi želel združiti svoj poklic s predsednikovanjem, saj je dejal, da bi bil to "v bistvu velik nepremičninski posel". Brez dokazov za svoje navedbe je nato dodal, da zaradi lastništva Grenlandije "Danska zelo trpi in letno izgubi 700 milijonov dolarjev (632 milijonov evrov)".
"Danska ga ima v bistvu v lasti," je dejal Trump. "Mi smo zavezniki Danske, varujemo Dansko kot varujemo velike dele sveta. Porodila se je ideja in zdela se mi je dobra. Strateško je zanimiva in vse skupaj bi nas zanimalo, a se bomo poprej malce pogovorili z njimi. Ni pa to prva stvar na prioritetni listi," je še dodal ameriški predsednik.
Danski premier: Močno upam, da ta ideja ni bila resna
Trump bo septembra v sklopu svoje poti po Evropi obiskal tudi Dansko. "Nameravam iti tja, ampak ne iz teh razlogov," je zagotovil.
V nedeljo je danska premierka Mette Frederiksen med obiskom Grenlandije povedala: "Grenlandija ni naprodaj. Grenlandija ni danska. Grenlandija pripada Grenlandiji. Močno upam, da ta ideja ni bila resna".
Dodala je, da gre za absurdno idejo, ki jo je grenlandski premier Kim Kielsen odločno zavrnil. "In tukaj se pogovor konča," je bila jasna Frederiksenova.
To ne bi bil prvi poskus, ZDA so kupovale že prej tudi od Danske
To sicer ne bi bilo prvič, da bi kak ameriški predsednik skušal kupiti ta otok. Prve ameriške zamisli o nakupu Grenlandije ter takrat tudi Islandije so se porodile že leta 1867, leta 1946 pa so ZDA Danski za Grenlandijo ponujale sto milijonov dolarjev (slabih 90 milijonov evrov) oziroma v današnji ceni več kot milijardo evrov. Prej so razmišljali tudi o tem, da bi zamenjale dele Aljaske za strateške dele Grenlandije.
Predsednik ZDA Thomas Jefferson je leta 1803 za 15 milijonov dolarjev med reko Mississippi in Skalnim gorovjem kupil velike kose ozemlja od Francije v t. i. nakupu Louisiane, s čimer so ZDA podvojile svoje ozemlje.
Leta 1867 je Andrew Johnson za 7,2 milijona dolarjev od Rusije kupil Aljasko, ZDA pa so v preteklosti poslovale tudi z Dansko. Leta 1917 pa je Woodrow Wilson kupil dansko kolonijo v Karibih Danske Antile in jo preimenoval v Deviške otoke.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.