
Kot je po današnjem zasedanju francoske vlade v Parizu še dejal tiskovni predstavnik Jean-Jack Queyranne, je o zadevi na zasedanju vlade spregovoril tudi francoski predsednik Jacques Chirac, vendar pa o vsebini njegovih izjav ni želel govoriti. Queyranne je dodal, da naj bi odločitev o nadaljnji udeležbi EU na konferenci padla v prihodnjih urah. Tiskovni predstavnik vlade je še poudaril, da bi odhod EU iz Durbana pomenil "neuspeh" konference "z mednarodnimi posledicami" v odnosih z ZN in z državami v razvoju.
Medtem se v Durbanu nadaljujejo težka pogajanja, s katerimi naj bi rešili konferenco. "Skupina petih", v kateri so belgijsko predsedstvo EU, Norveška, Južnoafriška republika, Namibija in Arabska liga, že od torka usklajuje kompromisno besedilo, ki ga je predložilo južnoafriško predsedstvo konference. Južnoafriška republika je namreč predstavila predlog besedila o Bližnjem vzhodu, ki ga je Evropska unija označila kot "sprejemljiv temelj za pogajanja", je povedal tiskovni predstavnik belgijskega zunanjega ministrstva Koen Vervaeke.
Ameriška in izraelska delegacija sta v ponedeljek zvečer zaradi domnevno protiizraelskega stališča v osnutku sklepne izjave konference zapustili Durban. Ameriški temnopolti voditelji in organizacije za varstvo človekovih pravic so odločitev ameriške administracije, da umakne delegacijo s konference proti rasizmu, obsodile. V Atlanti, rojstnem mestu ubitega voditelja gibanja za državljanske pravice temnopoltih Martina Luthra Kinga, so potekale tudi demonstracije državljanov, ki menijo, da kritike na račun Izraela ne morejo biti razlog za ameriško neudeležbo. Nekdanji Kingov sodelavec, pridigar Joseph Lowery, je izjavil, da ZDA niso bile nikoli s srcem pri tej konferenci in so zlahka pobegnile zaradi malenkosti. Lowery meni, da nobena država ne more biti imuna na kritike. Niti ZDA, ki se niso ustrezno soočile z vprašanjem rasizma.