Šestnajst bogatih lastnikov družb, vključno z najbogatejšo Evropejko, L'Orealovo dedinjo Liliane Bettencourt, je v odprtem pismu ponudilo, da bodo v duhu solidarnosti plačali "posebno dajatev", s katero bi lahko zmanjšali proračunski deficit. Pod pismo so se podpisali visoko situirani ljudje, kot so Christophere de Margerie iz naftne družbe Total, Frederic Oudea, ki dela v banki Societe General, in direktor letalske družbe Air France Jean-Cyril Spinetta.
"Mi, predsedniki in voditelji industrije, poslovneži, bankirji in bogati državljani želimo kot najbogatejši prispevati s posebnim prispevkom," so zapisali. Dodali so, da so zaslužili na račun francoskega sistema, in ko se deficit javnih financ povečuje in ko pričakujejo še povečanje javnega dolga, kar grozi prihodnosti Francije in Evrope, ter ko vlada vse prosi za solidarnost, se tudi njim zdi potrebno, da k temu prispevajo.
Pri tem pa vseeno opozarjajo, da prispevek ne bi smel biti tako neprizanesljiv, da bi povzročil preselitev bogatih oziroma povečal izogibanje plačevanju davkov.
Ta poteza sledi pozivu ameriškega milijarderja Warrena Buffetta, ki je ameriško administracijo pozval, naj poviša davke za superbogataše.
Vlada že dela na posebnem davku
Sicer pa je francoska vlada že napovedala, da pripravlja poseben davek za tiste, ki letno zaslužijo več kot milijon evrov. Ta ukrep naj bi bil del paketa ukrepov za zmanjšanja 14 milijard evrov proračunskega primanjkljaja v naslednjih dveh letih. Za zdaj še ni jasno, v kakšni obliki bo ta zakon predstavljen – kot ukinitev davčnih olajšav ali kot povečanje davkov za velika podjetja. Vlada je morala ukrepati, saj se je pojavila bojazen, da bodo bonitetne hiše tudi Franciji znižale sicer najvišjo bonitetno oceno (AAA). Francija tako načrtuje, da bo letošnji 5,7-odstotni proračunski primanjkljaj naslednje leto znižala na 4,6 odstotka, leta 2013 pa na tri odstotke.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.