Varčevalni ukrepi, ki jih je napovedala vlada Angele Merkel, so razlog, da so danes številni protestniki preplavili nemške ulice, poroča tiskovna agencija Reuters. Po podatkih policije naj bi le v Stuttgartu protestiralo okoli 10.000 ljudi, organizatorji pa so še sporočili, da se je v Berlinu zbralo med 15.000 in 20.000 protestnikov.

Reuters poroča, da tako hudih ukrepov niso sprejeli vse od druge svetovne vojne. Protestniki menijo, da se "ta kriza imenuje kapitalizem“, prav tako opozarjajo, da morajo oblasti vsem prebivalcem Nemčije zagotoviti zaposlitev, človekove pravice in varno prihodnost.
Ankete kažejo, da kar 79 odstotkov Nemcev meni, da varčevalni ukrepi niso socialno naravnani, 93 odstotkov anketiranih pa je prepričanih, da oblasti ne bodo uspele doseči svojega cilja le z varčevalnimi ukrepi.

Vlada se je namreč odločila, da bo v naslednjih štirih letih privarčevala kar 30 milijard evrov. Ta denar je bil sicer namenjen za socialne prispevke, največ za brezposelne.
Protesti tudi v Italiji
Tudi na italijanskih ulicah potekajo protesti zoper varčevalne ukrepe. Na tisoče ljudi se je danes zbralo v Rimu, v en glas pa pravijo, da je "vlada vso breme krize preložila na njihova ramena“. Proteste so sicer organizirali sindikati, ki opozarjajo, da so ukrepi, ki jih je italijanska vlada že sprejela, nepravični in neuravnoteženi. Na ulicah so se zbrali študenti, upokojenci, delavci … Sindikati so sporočili, da se je na ulicah prestolnice zbralo okoli 100.000 nezadovoljnih ljudi.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.