Prostoročno telefoniranje v vozilu je prav toliko nevarno kot če bi imeli med pogovorom telefon v rokah, opozarjajo britanski znanstveniki z Univerze v Sussexu. Glavni dejavnik, ki odvrača našo pozornost od vožnje in ceste, je namreč pogovor in ne zasedena roka, o študiji danes poroča BBC.
Znanstveniki so namreč ugotovili, da si ljudje med pogovarjanem ustvarjamo podobe o tem, o čemer se pogovarjamo. In te podobe so tiste, ki nas med vožnjo zamotijo. Kot so ugotovili, v tistem delu možganov, ki običajno spremlja dogajanje na cesti, med pogovorom s sogovornikom nastajajo podobe, ki nam preusmerjajo pozornost.
S študijo, v kateri je sodelovalo 20 moških in 40 žensk, želijo raziskovalci pokazati, da bi bilo smiselno v celoti prepovedati pogovarjanje po telefonu med vožnjo. Prostovoljci, ki so jih razdelili v dve skupini, so privolili, da se jih med vožnjo in pogovarjanjem po telefonu snema. Ena skupina prostovoljcev je vozila brez, da bi se z nekom pogovarjala, druga pa se je morala ves čas vožnje pogovarjati.
Tisti, ki so se med vožnjo pogovarjali, so na določene situacije na cesti reagirali dobro sekundo počasneje od druge skupine. Kar pomeni, da so pozneje začeli zavirati, ko jim je pešec stopil na cestišče oziroma so pozneje opazili, da se jim po njihovi strani cestišča približuje vozilo. Zaradi pogovora po telefonu so odreagirali pozneje, s tem pa so si zmanjšali možnosti, da preprečijo trčenje oziroma morebitno nesrečo.
Študija je pokazala, da že preprosto vprašanje, kot je 'kam si odložil modro mapo?', pri šoferju preusmeri pozornost, saj se ta v svojih mislih začne osredotočati na prostor, kjer je ta mapa in ne na dogajanje na cesti oziroma je območje, ki ga voznik še uspe med telefonskim pogovorom spremljati, kar štirikrat manjše, kot, če se ne pogovarja med vožnjo.
Psiholog Graham Hole z Univerze v Sussexu je dejal, da v družbi velja zmotno prepričanje, da je pogovarjanje po telefonu med vožnjo varno, če pri tem uporabljaš naprave za prostoročno telefoniranje. Prepričan je, da bi morali zakonsko opredeliti, da je pogovarjanje po telefonu med vožnjo nevarno, ne glede na to, ali vam zasede roko ali ne.
Prav tako Hole dodaja, da so z raziskavami dokazali tudi, da sta poslušanje radia v vozilu ali pogovor s sopotnikom bistveno manj moteča za voznika. Zakaj? Ker sopotnik deloma sodeluje in opazuje dogajanje med vožnjo in običajno utihne, ko opazi, da se mora voznik osredotočiti na neko situacijo na cesti. Podobno lahko tudi utiša glasbo.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.