Volitve v Črni gori po neuradnih podatkih neodvisnih opazovalcev zaradi prenizke udeležbe niso uspele. Za veljavnost volitev bi morala glasovati vsaj polovica od približno 450.000 volilnih upravičencev. Volitve so potekale v senci nedavnih škandalov v zvezi s trgovino z belim blagom, ki so segli vse do vrhov črnogorske oblasti.
Volitve bodo ponovili, verjetno 12. januarja, z istimi enajstimi kandidati. Kot poroča beograjska tiskovna agencija Beta, pa kar sedem od enajstih kandidatov v nedeljo ni dobilo niti 2000 glasov, kolikor so morali zbrati podpisov, da so lahko kandidirali na volitvah za črnogorskega predsednika. Največ, 176.000 glasov, je prejel kandidat vladajoče Demokratske stranke socialistov (DPS) in Socialdemokratske stranke (DSP), predsednik parlamenta Filip Vujanović.
Zmagal bi Vujanović
Daleč največjo podporo je dobil nekdanji črnogorski premier Filip Vujanović, rezultat volitev je po njegovem mnenju odraz "povsem normalne abstinence" volivcev in ne posledica poziva "destruktivne opozicije" k bojkotu. Kot je dejal sinoči v Podgorici, je dosegel najboljši rezultat na vseh dosedanjih volitvah v Črni gori.
Zanj bi po njegovih besedah glasovalo celo več volivcev, kot jih je oktobra na parlamentarnih volitvah skupaj glasovalo za vladajočo koalicijo, ki ji sicer pripada tudi sam. To je tudi dokaz, da moč "destruktivnih strank" bledi, je še dejal Vujanović, ki se zmage nadeja na ponovljenih volitvah.
Đukanović kljub neuspehu volitev zadovoljen
Mandatar za sestavo nove črnogorske vlade in nekdanji črnogorski predsednik Milo Đukanović je dejal, da kljub nezadostni volilni udeležbi ni nezadovoljen z izidi, še predvsem zato, ker je Vujanović prejel veliko število glasov. Đukanović meni, da gre za jasno sporočilo tistim, ki so pozivali k bojkotu volitev, čeprav bi na prvi pogled lahko sklepali, da so dosegli, kar so hoteli.
"Pokazalo se je, da smo v dveh mesecih od bleščeče zmage na parlamentarnih volitvah do tega navideznega neuspeha, še povečali svoje volilno telo, kar dokazuje, da je Črna gora vendarle stabilna na poti reform, demokracije in veroskih povezav," pravi Đukanović.
OVSE poziva k spremembi ureditve
Potem ko so bile zaradi prenizke volilne udeležbe nedeljske predsedniške volitve v Črni gori neuspešne, so opazovalci Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) pozvali Podgorico k spremembi volilnega zakona, ki za veljavnost predsedniških volitev zahteva več kot 50-odstotno volilno udeležbo. Opazovalci OVSE tudi menijo, da možnost stalnega ponavljanja volitev pomeni nevarnost politične nestabilnosti, medtem ko so opazovalci Sveta Evrope izrazili zaskrbljenost zaradi globoke politične polarizacije, ki se je pokazala na volitvah in ki bi lahko ogrozila nadaljevanje reform.