Tujina

Turčija bliže EU

Bruselj, 29. 06. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Evropska komisija je sprejela okvir za pristopna pogajanja s Turčijo, na podlagi katerega bodo 3. oktobra letos stekli pogovori o članstvu.

Decembra lani je Turčija dobila datum za začetek pogajanj: 3. oktober 2005.
Decembra lani je Turčija dobila datum za začetek pogajanj: 3. oktober 2005. FOTO: Reuters
Evropska komisija bo v prihodnjih letih še posebej pozorna na prizadevanja Turčije za trajno in celovito rešitev ciprskega vprašanja in normalizacijo odnosov z vsemi članicami EU.
Po predlogu, ki ga je sprejela Evropska komisija, naj bi se pogajanja o članstvu Turčije v Evropski uniji začela še letos, vendar pa bi lahko ta država postala polnopravna članica šele leta 2014.

Tekst sestavlja 35 sklopov, o katerih se bodo pogajali. Evropski komisar za širitev Olli Rehn meni, da bodo to najtežja pogajnja doslej.

Komisarji so predvideli tudi dolgo prehodno obdobje, da bi preprečili pričakovan naval poceni turške delovne sile na zahod. Poleg tega so sprejeli nekatere stalne varovalke, Evropska unija pa si tudi pridržuje pravico kadarkoli ustaviti pogajanja, če bo ocenila, da Turčija ne izpolnjuje več političnih meril za članstvo.

Če se bo pokazalo, da Turčija ne bo v položaju polno in v celoti uresničiti vseh s članstvom povezanih zavez, pa je treba zagotoviti, da bo v evropske strukture vpeta na najmočnejši možen način, je tudi predvideno.

Brez zapletov ni šlo

Več komisarjev je na razpravi nasprotovalo formulaciji v predlogu pogajalskega okvirja, po kateri bo cilj pogajanj vstop Turčije v Evropsko unijo. Nekateri med njimi naj bi terjali, da se v okvirju jasno zapiše predvsem, da so pogajanja proces z odprtim koncem, omenjali pa so tudi alternativno rešitev, t. i. privilegirano partnerstvo, in ne članstvo Turčije v Evropski uniji. Ankara je sicer tako možnost že v preteklosti popolnoma zavrnila.

Zdaj je vse odvisno od članic EU

Komisija pri pogajalskem okvirju ni tista, ki ima zadnjo besedo. Da se bodo pogajanja s Turčijo sploh lahko začela, morajo okvir na podlagi predloga komisije soglasno potrditi vse članice. Tu se utegne precej zaplesti, saj so v nekaterih državah že namignili, da tega ne nameravajo storiti.

Evropski komisar za širitev Rehn v soglasje vseh držav članic EU za začetek pristopnih pogajanj ne dvomi: "Nobenega razloga nimam za sum, da voditelji EU ne bodo držali besede, ki so jo dali na vrhu decembra lani in jo ponovili tudi junija."

Prav širitev Evropske unije – predvsem pa bližajoči začetek pristopnih pogajanj s Turčijo – naj bi bila glavni razlog za zavrnitev evropske ustave na referendumih v Franciji in na Nizozemskem. Ustava naj bi EU sploh pripravil na učinkovito delovanje v razširjeni sestavi.

V nekaterih državah, med njimi v Franciji, se pojavljajo celo zahteve po zaustavitvi širitvenega procesa, nasprotuje pa mu tudi nemška opozicijska voditeljica, za katero pričakujejo, da bo septembra prevzela oblast. Velika Britanija, ki bo s 1. julijem prevzela predsedovanje EU, pa vstop Turčije v povezavo odločno podpira.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10