Turški minister Mehmet Aydin, ki turškega premierja Recepa Tayyipa Erdogana spremlja na obisku v Bruslju, je danes napovedal, da bo turški parlament o kazenskem zakoniku razpravljal na izrednem zasedanju v nedeljo. Erdogan naj bi se zavezal, da bo Turčija zakonik sprejela brez spornega člena o kriminalizaciji prešuštva. Čeprav gre za eno ključnih reform, je Turčija sprejem celotnega kazenskega zakonika minuli teden odložila, potem ko je vlada pod pritiskom Bruslja odstopila od namere, da se v zakonik vključi tudi določilo o kriminalizaciji prešuštva. Evropska komisija je na odlog odreagirala z jasnim svarilom, da se brez kazenskega zakonika pristopna pogajanja ne morejo začeti.
Erdogan je danes po srečanju z evropskim komisarjem za širitev Günterjem Verheugnom v izjavi pojasnil, da si bo Turčija prizadevala, da bi čimprej sprejela preostala manjkajoča paketa kazenskega zakonika, ki ju trenutno preučuje pododbor turškega parlamenta. Točnega datuma sprejetja pa ni napovedal. Erdogan naj bi se sestal še s predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem, popoldne pa tudi s širšim vodstvom Evropskega parlamenta na čelu s predsednikom Josepom Borrellom.
Nadaljnja usoda Turčije bo znana decembra
Institucije EU je Erdogan obiskal le nekaj dni pred objavo poročila, s katerim bo Evropska komisija 6. oktobra ocenila, ali je ta islamska država pripravljena na začetek pristopnih pogajanj o članstvu v Evropski uniji, ki si jih Ankara močno želi. Potem ko so bili signali za Turčijo, najstarejšo prosilko za članstvo, ki ima od leta 1999 tudi že status kandidatke, zelo pozitivni, pa je v zadnjih dneh prišlo do zapleta z novim kazenskim zakonikom.
EU je Turčiji za članstvo postavila enaka merila kot vsem drugim kandidatkam, dorečena na vrhu v Koebenhavnu leta 1993. Da lahko začne pogajanja, mora Turčija dobiti pozitivno oceno pri izpolnjevanju političnih meril, medtem ko gospodarska merila in sposobnost za prevzem obveznosti članstva, ki izhajajo iz pravnega reda EU in njegovega uresničevanja, dokaže kasneje. Na podlagi mnenja Evropske komisije bodo voditelji petindvajseterice, tudi Slovenije, o začetku pogajanj s Turčijo odločali na vrhunskem zasedanju 17. in 18. decembra letos v Bruslju.
Rešitev zapleta med Turčijo in EU vplivala tudi na borzo
Potem ko je Verheugen po pogovorih s turškim premierjem zagotovil, da državi ni treba izpolnjevati nadaljnjih pogojev za pozitivno mnenje Evropske komisije o začetku pogajanj za članstvo v Evropski uniji, se je borzni indeks le v nekaj minutah po objavi rezultatov bruseljskega srečanja dvignil na rekordnih 22.207,81 točk. Na dnevni ravni se je tečaj turške lire po podatkih turške tiskovne agencije Anadolu povprečno zvišal za 3,49 odstotka.