Turška vojska je na severu Sirije prijela sestro ubitega vodje samooklicane Islamske države (IS) Abuja Bakra Al Bagdadija, so sporočili turški uradniki. 65-letno Rasmijo Avad so prijeli včeraj, v raciji v bližini mesta Azaz.
Turške oblasti, na katere se sklicuje več medijev, trdijo, da bi aretacija lahko prinesla dragocene podatke o IS. Kot je za agencijo Reuters dejal eden od uradnikov, bi lahko pomagala "osvetliti notranje delovanje IS".
Predstavnik za odnose z javnostmi turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana je aretacijo označil za "še en primer uspeha naših protiterorističnih operacij".
O Bagdadijevi sestri je sicer malo znanega, BBC medtem piše, da identitete aretirane ženske še niso mogli neodvisno preveriti. Bagdadi je imel več bratov in sester, čeprav ni jasno, ali so še živi, pa poroča New York Times.
Racija, v kateri so priprli Avadovo, naj bi potekala v sirski provinci Alepo, ki je pod nadzorom Turčije, potem ko je ta prejšnji mesec začela ofenzivo na tem območju. 65-letnico so našli v prikolici, v kateri je živela z možem, snaho in petimi otroki, je za agencijo AP dejal turški uradnik in dodal, da jo trenutno zaslišujejo zaradi suma vpletenosti in sodelovanja v skrajni skupini IS. Avadova bi po njegovih besedah lahko za obveščevalce, kar se informacij tiče, predstavljala pravo "zlato jamo".
Strokovnjaki medtem trdijo, da je bil kraj, v katerem naj bi prijeli Bagdadijevo sestro, znan del tihotapske poti družin IS. Hkrati pa še dodajajo, da ni jasno, koliko in kakšne (koristne) informacije bi lahko posredovala prijeta ter koliko časa je sploh preživela z vodjo Islamske države.
"Mislim, da ni bila seznanjena s kakšnimi pomembnimi načrti napadov, bi pa lahko poznala tihotapske poti. Morda pozna tudi mreže in ljudi, ki jim je Bagdadi zaupal, mreže v Iraku, ki so ji pomagale pri potovanjih," je za BBC World News dejal Mike Pregent, strokovnjak za boj proti terorizmu na Inštitutu Hudson. "To bi moralo ameriškim in drugim zavezniškim obveščevalcem omogočiti vpogled v mreže IS – kako so selili družinske člane, kako so potovali in komu zaupali," pravi Pregent.
Kaj se je zgodilo z Bagdadijem?
Vodja IS Al Bagdadi se je ubil med napadom ameriških specialnih sil 26. oktobra na severozahodu Sirije. Med napadom na njegovo skrivališče v provinci Idlib je pobegnil v predor, kjer je sprožil samomorilski jopič.
Na posnetkih napada, ki jih je objavila ameriška vojska, je videti helikopterje, ki streljajo na oborožene može na tleh, medtem ko letijo proti Bagdadijevemu skrivališču. Po pristanku so pripadniki ameriških specialnih sil razstrelili stene kompleksa, Bagdadija pa pozvali k predaji. Ta je nato zbežal v predor, kjer se je raztrelil, pri tem pa ubil tudi dva otroka, ki ju je vzel s seboj.
Ameriški predsednik Donald Trump je nato sporočil, da so opravljeni DNK-testi potrdili, da je šlo za Bagdadija. Za novega vodjo IS so medtem imenovali kalifa Abu Ibrahima al Hašemi al Kurašija.
Bagdadijeva smrt številnim pomeni zmago ameriškega predsednika, kritiki pa medtem vztrajajo, da IS predstavlja varnostno grožnjo še naprej – tako v Siriji kot drugod po svetu.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.