Tajfun Saomai je terjal 134 žrtev, ranjenih je več sto ljudi, gmotno škodo pa kitajske oblasti ocenjujejo na več sto milijonov dolarjev. Največ žrtev je tajfun terjal v kitajski provinci Zhejiang, ki je sicer ena najbolj razvitih in bogatih provinc v državi.
Najhuje je prizadeto obalno mesto Wenzhou, kjer je življenje izgubilo najmanj 81 ljudi, potem ko je v četrtek zvečer področje zajelo neurje z vetrovi do 270 kilometrov na uro. Nekatere so pod sabo pokopale hiše, ki niso zdržale v neurju, nekatere
pa so med evakuacijo pod seboj pokopali oglasni panoji, drevesa ali
drogovi električne napeljave. Na obrobju mesta so večnadstropne stavbe pod sabo pokopale 43 ljudi.
Uničenih je bilo več kot 50.000 hiš, po navedbah predstavnika komunistične partije pa so pred tajfunom evakuirali 100.000 prebivalcev mesta.
Strah pred okužbami
V zatočiščih, kjer je več tisoč ljudi, so reševalci razdeljevali olje, vreče riža, obleke in posteljnino. Lokalne oblasti skušajo dezinficirati pitno vodo, pa tudi območja s stoječo vodo, da bi preprečili izbruh nalezljivih bolezni. V bližini mesta Lishui v provinci Zhejiangje v zemeljskem plazu umrlo šest ljudi. V provinci Fujian je umrlo sedem ljudi, v Jiangxiju najmanj ena oseba, na severu Kitajske pa je v poplavi umrlo najmanj sedem ljudi, med njimi tudi enoletni otrok.
Saomai, kar je vietnamsko ime za planet Venera, je že osmo hudo neurje, ki je prizadelo Kitajsko v letošnjem obdobju tajfunov. Pred tem je na Filipinih zahteval vsaj dve žrtvi, zajel pa je tudi Japonsko, Tajvan in Hongkong. Po navedbah meteorološkega urada je Saomai najmočnejši tajfun, odkar je leta 1949 ta urad začel beležiti podatke. Leta 1956 je tajfun z vetrom do 234 kilometrov na uro v provinci Zhejiang zahteval 4900 življenj.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.