Ameriške sile so v zračnem in kopenskem napadu v centralnem delu Iraka ubile dvajset domnevnih skrajnežev, ki naj bi pripadali mednarodni teroristični mreži Al Kaida.
Napad se je zgodil v provinci Salahadin, ki leži na severu Bagdada. "Koalicijske sile so informacijo o lokaciji, na kateri so se nahajali uporniki, dobili od varnostnih virov. Na tem območju se nahaja več oporišč Al Kaide," je sporočila ameriška vojska.
Operacijo so začele kopenske sile, ki so pregledale stavbe na tem območju. Med njihovim delom je izbruhnilo streljanje. "Vojaki so se branili in ubili dva upornika ter na pomoč poklicali vojsko, ki je napad nadaljevala iz zraka," so še sporočili in dodali, da so po današnji operaciji korak bližje miru.
Rumsfeld posvaril pred umikom iz Iraka
Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld, ki ga bo na čelu obrambnega ministrstva čez deset dni nasledil Robert Gates, se je v nagovoru poslovil od uslužbencev Pentagona. Rumsfeld je med drugim dejal, da je bil najbolj grozen dan v minulih šestih letih, odkar je prevzel ministrovanje, ko je spomladi 2004 izvedel za zlorabe zapornikov s strani ameriških vojakov v zloglasnem bagdadskem zaporu Abu Graib.
Rumsfeld je ocenil, da se bo obdobje, odkar je januarja 2001 prevzel vodenje Pentagona, v zgodovino zapisalo kot obdobje "velikanskih izzivov in zgodovinskih posledic", z zaskrbljenostjo pa je spregovoril predvsem o tem, da bi ZDA dopustile svoj polom v Iraku in Afganistanu. "V obeh državah imamo vse možnosti za uspeh, toda le če bomo potrpežljivi in bomo imeli voljo ostati," je dejal in poudaril, da bi bil umik iz Iraka "grozna napaka".
Bush za novo strategijoAmeriški predsednik George Bush je v četrtek po srečanju z britanskim premierom Tonyjem Blairom priznal, da so razmere v Iraku hude in da je potreben nov pristop, ki ga bo v posebnem govoru naznanil v naslednjih tednih. Predsednika Iraške študijske skupine, nekdanji državni sekretar James Baker in nekdanji demokratski kongresnik iz Indiane Lee Hamilton, pa sta v senatu zagovarjala v sredo objavljena priporočila za spremembo ameriške politike v Iraku.
Tako imenovana Bakerjeva komisija je med drugim za stabilizacijo razmer v Iraku priporočila pogajanja s Sirijo in Iranom. Bush je v četrtek to ponovno zavrnil, a dodal, da državi, če bosta izpolnili nekaj pogojev, lahko sodelujeta v mednarodni skupini za podporo Iraka. Nekaj članov senatnega odbora za oborožene sile pa je izrazilo dvom, da bo na primer Iran sploh privolil v sodelovanje. Baker je senatorjem dejal, da se strinja, vendar pa bi zavrnitev pogajanj nato videl ves svet. Hamilton je izrazil prepričanje, da ni v interesu Irana, da Irak zapade v popoln kaos, saj se bo moral potem ubadati s poplavo beguncev na svoji meji.
Bush je z malce več naklonjenosti sprejel priporočilo komisije o utrditvi prizadevanj za prenehanje krize med Izraelom in Palestinci. Britanski premier Tony Blair je namreč kot pogoj za podporo ameriškemu napadu na Irak zahteval posredovanje Washingtona med Izraelom in Palestinci, kar je deloma tudi dobil. Bush je v glavnem ponovil, da čaka še na druga poročila glede Iraka iz Pentagona, Sveta za nacionalno varnost in State Departmenta, nakar se bo odločil.
Izrazil je mnenje, da niti Hamilton niti Baker ne pričakujeta, da bo Bela hiša upoštevala vsa priporočila komisije. Newyorška senatorka Hillary Clinton je povedala, da je sedaj vse odvisno od Busha, če bo sposoben učinkovito uresničiti priporočila komisije. Baker je menil, da lahko pri tem pomaga senat, če bi se združil za vsemi priporočili. Ampak obenem je priznal, da je to utopija.
To je bilo opazno tudi na zaslišanju, saj je republikanski senator John McCain ostro napadal del poročila komisije, ki poziva k umiku ameriških bojnih enot do leta 2008 in večje število ameriških vojakov znotraj iraških enot. McCain zagovarja povečanje števila ameriških vojakov v Iraku, ne pa umika, ki je po njegovem mnenju recept za poraz. McCain prav tako meni, da bodo ameriški vojaki v iraških enotah bolj izpostavljeni nevarnostim kot sicer.
Hamilton se je s tem strinjal, vendar zatrdil, da je uresničitev tega priporočila nujna za večjo kompetentnost iraških enot. Hamilton je tudi dejal, da položaj v Iraku še ni brezupen, so pa blizu točke, ko se več ne bo dalo nič storiti, zato so potrebne pragmatične rešitve in ne iskanje idealnih.
Republikanec Lindsey Graham iz Južne Karoline je oba gosta vprašal če se strinjata z Bushevo izjavo, da je Irak glavna fronta v vojni proti terorizmu. Baker je dejal, da v času ameriške invazije na Irak morda ni bila, danes pa zagotovo je. Hamilton je menil, da se ne bi strinjal z opredelitvijo glavna, ampak naj bi bila ena od glavnih.
Američani ubili 32 ljudi
V ameriškem zračnem napadu na severu Iraka naj bi umrlo 32 članov dveh družin, so sporočile varnostne službe v Tikritu. Ameriške sile dogodka še niso komentirale. Vojska je le sporočila, da so uporniki v provinci Anbar ubili pet ameriških vojakov.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.