
Britanski obrambni minister Geoff Hoon je v spodnjem domu britanskega parlamenta povedal, da je šest britanskih vojakov, ki so bili danes ubiti v bližini Basre na jugu Iraka, morda izgubilo življenje v incidentu na lokalni policijski postaji. Podrobnosti incidenta sicer še vedno niso znane, niti ni potrjeno, kdo naj bi bil vpleten v incident.
V drugem ločenem incidentu v bližini Al Amaraha pa je bilo ranjenih osem britanskih vojakov, med njimi trije huje. Neznanci naj bi iz zasede streljali na patruljni vozili, pri čemer je bil ranjen vojak, vozili pa sta bili uničeni. Kopenskim silam je prišel na pomoč helikopter, ki so ga med pristajanjem obstreljevali, pri tem pa je bilo ranjenih sedem vojakov.
V sovražnih iraških napadih je od 1. maja, ko so se končali večji spopadi v državi, umrlo več ameriških vojakov. Današnji incident pa je prvi napad na britanske sile.
Tudi Američani tarča napadov
Ameriški vojaški konvoj so napadli v Bagdadu. Do napada na Američane je prišlo tudi v kraju Ramadi, kakih 100 kilometrov zahodno od iraške prestolnice. O morebitnih žrtvah ali škodi ni poročil. V četrti Durav južnem delu Bagdada pa so opravili več hišnih preiskav, med katerimi so aretirali dva Iračana in zasegli tudi nekaj orožja, med drugim dve puški kalašnikov in več pištol.
Neznanci so z raketnimi granatami v noči na torek napadli ameriške enote na območju elektrarne v Faludži zahodno od Bagdada. Ameriške sile so po napadu sprožile obsežno iskalno akcijo, med katero je bil ubit neki Iračan, so povedali očividci. Faludža je v zadnjem času tarča pogostih spopadov med Iračani in ameriškimi silami.
Američani streljali v Siriji
Ameriški specialci so prejšnji teden na mejnem območju med Irakom in Sirijo ranili pet sirskih obmejnih vojakov. Do incidenta je prišlo ob ameriškem napadu na konvoj, ki naj bi prevažal pomembne predstavnike nekdanjega iraškega režima. Napad se je zgodil prejšnji teden v noči s srede na četrtek, specialcem pa so pri tem pomagale padalske enote, vojaško letalo in helikopterji. Tri od petih ranjenih sirskih obmejnih stražarjev so na kraju dogodka oskrbeli, Pentagon pa še ni uspel ugotoviti, ali je do obstreljevanja prišlo na sirskem ozemlju ali ne. Povedali so le, da je do njega prišlo po napadu na konvoj, v katerem je bilo šest ali sedem vozil, ki so se približevala meji s Sirijo.
Predstavnik sirskega veleposlaništva v ZDA Imad Mustafa je za ameriško televizijsko mrežo CNN povedal, da je bil to "osamljen incident" in da ni šlo za provokacijo sirske obmejne straže. Izrazil je upanje, da bodo Američani ranjene Sirce po zdravljenju kmalu vrnili.
Blix: Washington prehitro sklepal o iraškem orožju
Vodja inšpektorjev ZN za nadzor orožja v Iraku Hans Blix ocenjuje, da so ZDA sprejele prehitre zaključke glede vprašanja orožja za množično uničevanje v Iraku. V predavanju pred newyorškim Svetom za mednarodne odnose je Blix izrazil zadovoljstvo, da je bil sam "bolj previden". Švedski diplomat, ki bo položaj vodje Komisije ZN za nadzor, verifikacije in inšpekcije zapustil konec meseca, je še povedal, "da smo v naših sodbah pokazali večjo previdnost in danes se je izkazalo, da smo imeli prav". "Zdaj nam ameriška vlada pravi: pokažite malce potrpljenja, te stvari potrebujejo čas - seveda," je bil ironičen Blix.
Pri tem pa ne izključuje možnosti, da bodo ameriški in britanski predstavniki v Iraku kaj našli. Vodja inšpektorjev je tudi menil, da bi lahko Iračani že leta 1991 uničili vse orožje, ki so ga imeli. "A to je le teorija," je dodal. Inšpektorji OZN so delo v Iraku začeli konec novembra lani, pri tem pa niso našli nobenega znaka o orožju za množično uničevanje. Odkrili so le prepovedane rakete vrste al samud.