Organizacija Novinarji brez meja je sporočila tudi, da je bilo 73 odstotkov novinarjev ubitih namerno. "To je precej več kot v preteklih vojnah, v katerih so bili novinarji predvsem žrtve kolateralne škode in zablodelih krogel," so še dejali. 80 odstotkov ubitih novinarjev je bilo Iračanov, ki so bili zaposleni pri tujih medijskih organizacijah.
Omenjeni so bili žrtve uporniških skupin ali milic, nekateri pa so se znašli tudi v navzkrižnem ognju. "Večina od 200 novinarjev je bila ubita v Bagdadu (110 primerov) ali v bližini glavnega mesta (34 primerov). Ostalih 45 umorov se je zgodilo na severu države, predvsem v mestih Mosul in Kirkuk," so še sporočili iz Organizacije Novinarji brez meja.
Več tudi ugrabitev
Število ugrabljenih novinarjev v Iraku v preteklih štirih letih je prav tako višje kot kjerkoli drugje. Ugrabljenih je bilo skupno 84 novinarjev in zaposlenih v medijih, od tega 64 odstotkov Iračanov, izpuščenih pa le približno polovica. Najmanj 27 jih je bilo žrtev usmrtitev, 14 pa se jih še vedno nahaja v rokah ugrabiteljev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.