Iz italijanske vlade Silvia Berlusconija je že odšel minister za evropske zadeve Andrea Ronchi in namestnik ministra za industrijo Adolfo Urso ter dva državna sekretarja. Iz vlade izstopajo ministri, ki so zvesti predsedniku poslanske zbornice in nekdanjemu Berlusconijevemu zavezniku Gianfrancu Finiju. Poznavalci menijo, da bo odstop ministrov zadal dodaten udarec Berlusconiju, ne bo pa povzročil padca vlade.
"Predlagamo novo vlado, novo večino, novo agendo za reforme. Medtem se je Berlusconi skril v svojo palačo kot v bunker," je pred odstopom dejal Urso. Finijev tiskovni predstavnik Italo Bocchino pa je za časnik La Stampa dejal, da bi moralo priti do oblikovanja vlade narodne enotnosti brez Berlusconija, ki pa bi lahko vključevala levosredinsko opozicijo. "Ne smemo imeti predsodkov do opozicije, ki bi morala vstopiti v vlado narodne enotnosti," je dejal.
Poleg Finijevih privržencev je danes iz vlade izstopil še namestnik ministra za promet Giuseppe Maria Rina, ki je izrazil solidarnost s člani, ki so izstopili iz vlade, čeprav sam ni v Finijevem gibanju.
Fini se je odločil za umik
Fini se je za umik ministrov odločil po četrtkovem pogovoru z vodjo Severne lige Umbertom Bossijem, ki je neuspešno poskušal posredovati med Finijem in Berlusconijem, potem ko je Fini od Berlusconija zahteval odstop. Bossi je namreč Finiju ponudil, da bi se pogajal o oblikovanju nove vlade pod vodstvom Berlusconija, kar je Fini odločno zavrnil in znova zahteval premierjev odstop.
Po mnenju poznavalcev bi izstop ministrov povzročil, da se bo politični boj zdaj prenesel v parlament, kjer ima Berlusconi večino v senatu, v spodnjem domu pa manjšino. Strinjajo pa se, da bo vlada padla veliko pred koncem mandata leta 2013.
Glavne politične stranke v državi so se konec tedna sicer strinjale, da bi do glasovanja o nezaupnici vladi lahko prišlo po potrditvi proračuna za leto 2011 v parlamentu. Razprava o proračunu naj bi se v parlamentu začela v torek, v senatu pa naj bi do glasovanja prišlo šele konec novembra ali decembra. Predlog za glasovanje o nezaupnici je sicer minuli teden vložila opozicijska Demokratska stranka, datum glasovanja pa morajo še določiti.
Berlusconi je v nedeljo izrazil prepričanje, da bi vlada v senatu dobila zaupnico. Če bi ji izglasovali nezaupnico v spodnjem domu, pa bi morali na predčasne volitve, je dejal, ob tem pa ocenil, da bi v tem primeru Finijevi "znova izgubili".
"60 odstotkov volivcev podpira Silvia Berlusconija," je še dejal premier svojim privržencem, ki so se zbrali na srečanju v Milanu.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.