Tujina

Ugrabili japonskega državljana

Bagdad, 09. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Skrajna skupina Ansar al Suna, povezana s teroristično mrežo Al Kaida, je v Iraku ugrabila japonskega državljana.

Iraški uporniki skušajo z ugrabitvami civilistov doseči umik tujih sil iz države (Foto: Reuters)
Iraški uporniki skušajo z ugrabitvami civilistov doseči umik tujih sil iz države (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Novico o ugrabitvi, ki jo je skupina Ansar al Suna objavila na neki spletni strani, so potrdili tudi na japonskem zunanjem ministrstvu. O dogodku pa je bil obveščen tudi japonski premier Džuničiro Koizumi. Ugrabljen je bil 34-letni Akihiko Saita, uslužbenec neke varnostne službe.

Na spletni strani sta bili poleg osebne izkaznice Saita objavljeni tudi dve strani iz njegovega potnega lista in dokument, na katerem je pisalo, da ima dovoljenje za nošenje orožja. Po navedbah ugrabiteljev naj bi bil Saito zajet med napadom na ameriški konvoj, v katerem je bilo ubitih več tujcev, Japonec pa je bil hudo ranjen.

Ameriška vojska je medtem sporočila, da so bili v spopadih v Iraku ubiti dva marinca in vojak. Prvi marinec je bil v kraju Obeidi blizu sirske meje, drugi pa v kraju Kaim, ki se prav tako nahaja blizu sirske meje. Vojak je bil v bližini Samare, je sporočila ameriška vojska.

Američani začeli invazijo

Ameriška vojska je v Iraku začela obsežno ofenzivo proti upornikom
Ameriška vojska je v Iraku začela obsežno ofenzivo proti upornikom FOTO: Reuters

Ameriška vojska je prvih štiriindvajsetih urah ofenzive proti iraškim skrajnežem na zahodu države ubila 75 gverilcev. Ameriški marinci so ofenzivo, s katero želijo uničiti iraške skrajneže in oborožene upornike, začeli na zahodu države, v eni najbolj nemirnih provinc Anbar. Kot so sporočili iz Pentagona, v akciji sodelujejo tako kopenske sile in vojaško letalstvo.

Za ofenzivo so se odločili zaradi stopnjevanja nasilja v zadnjih tednih. Ameriški vojaški poveljniki naj bi nameravali več pozornosti nameniti iraškim ekstremistom in tujim borcem, medtem ko bodo število vojaških akcij proti privržencen nekdanjega predsednika Sadama Huseina zmanjšali. V Pentagonu so bili do nedavnega prepričani, da prav oni vodijo upornike.

Nasilju ni videti konca

V predmestju Bagdada so našli trupla osmih Iračanov, ki so bili mučeni, nato pa ustreljeni v tilnik, so povedali iraški vojaki in zdravstveno osebje. Žrtve so bile iz Sadr Cityja, njihovi sorodniki pa so povedali, da jih pogrešajo od petka, ko so odšli na obisk k sorodnikom na jugu Bagdada. Vojaški poveljnik Ahmed Husein je dejal, da so bile žrtve, ko so jih našli, oblečene v vojaške uniforme. Zato meni, da so so storilci želeli ljudi prepričati, da so ubili vojake.

Putin: Ameriški umik bi poslabšal razmere

Ruski predsednik Vladimir Putin je v pogovoru za ameriško televizijo CBS dejal, da se mu vojna v Iraku še vedno zdi resna napada in dodal, da "če se bodo ZDA umaknile iz Iraka, ne da bi vzpostavile temeljev za enotno državo, bi to bila njihova druga napaka". "Demokracije ni mogoče izvažati drugam. To mora biti posledica notranjega, domačega razvoja v družbi," je povedal Putin.

Iraška vlada znova zaprisegla

V primerjavi s prvo prisego je tokrat priseglo več članov kabineta. Danes je priseglo tudi pet članov vlade, glede imenovanja katerih se je premier al Džafari uspel dogovoriti šele ta konec tedna.


Vlada iraškega premiera Ibrahima al Džafarija je medtem znova zaprisegla. Premier in ministri so drug za drugim položili roko na Koran in prebrali nekoliko spremenjeno različico prisege, ki za razliko od prejšnje omenja tudi "federativen Irak". Ministrica za znanost in tehnologijo Basema Jusef Butros, ki je edina predstavnica kristjanov v vladi, je prisegla na Svetem pismu.

Ministri so v prisegi obljubili, da bodo "ohranili neodvisnost in suverenost Iraka, branili interese prebivalstva, ščitili vodno bogastvo, naravne vire in demokratični in federativni sistem ter uresničevali zakone z odkritostjo in nepristranskostjo".

Iraška vlada, ki se je sestala na svojem drugem zasedanju, je prisegla že v torek, vendar takrat v prisegi ni bil omenjen "demokratičen in federativen sistem". Prisego so spremenili na zahtevo kurdskega voditelja Masuda Barzanija. "Neomemba federativnega Iraka predstavlja kršitev zakonodaje in resno grožnjo našemu zavezništvu," je pojasnil Barzani.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12