Tujina

Ugrabljena novinarja sta še živa

London/Bagdad, 28. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Francoska novinarja, ki sta bila pred več kot tremi meseci ugrabljena v Iraku, naj bi bila živa in v dobrem zdravstvenem stanju.

Britanski časnik Sunday Times je v nedeljski izdaji poročal, da sta pred več kot tremi meseci v Iraku ugrabljena francoska novinarja Georges Malbrunot in Christian Chesnot živa in v dobrem zdravstvenem stanju. Časnik je namreč dobil videoposnetek Chesnotovega govora, ki naj bi bil po oceni časnika posnet novembra.

Po Chesnotovih besedah ugrabitelji zanj in za njegovega novinarskega kolega Malbrunota dobro skrbijo, "čeprav njihova gostoljubnost ni enaka kot v hotelu s petimi zvezdicami". Prav tako je dodal, da Islamska armada, ki je prevzela odgovornost za njuno ugrabitev, še vedno preiskuje njuno identiteto. "Upava, da bova osvobojena, takoj ko bo končana preiskava," je še dejal.

Chesnot, novinar Radia France Internationale, in Malbrunot, novinar časnika Le Figaro, sta bila ugrabljena 20. avgusta na poti v iraško mesto Nadžaf. Njunega sirskega voznika, Mohameda al Džundija, ki je bil prav tako ugrabljen, so ameriški marinci osvobodili 11. novembra ob prečesavanju Faludže. Odgovornost za ugrabitev francoskih novinarjev je prevzela Islamska vojska v Iraku, pri tem pa od Francije zahtevala preklic zakona o prepovedi nošenja muslimanskih naglavnih rut v šolah. Zakon je septembra kljub temu stopil v veljavo, dosedanja francoska prizadevanja za izpustitev talcev pa so bila neuspešna.

Eksplozija zadela konvoj

Na glavni cesti, ki vodi v Bagdad, je eksplozija zadela konvoj vozil, s kakršnimi se ponavadi vozijo tuji poslovneži in iraški uradniki.

Ob bagdadski cesti je spet pokalo (foto: Reuters)
Ob bagdadski cesti je spet pokalo (foto: Reuters) FOTO: Reuters
Dva ameriška marinca sta v spopadih s sunitskimi uporniki v provinci Babil umrla.

V eksploziji so bili ranjeni trije telesni stražarji, ki so delali v službi ministra za mladino in šport. Zaenkrat še ni znano, ali je bil v vozilih tudi sam minister. Prav tako ni jasno, ali je eksplodiral avtomobil bomba, ali je bila bomba podstavljena ob cesti.

V eksploziji avtomobila bombe je v Samari po poročanju policije umrlo pet civilistov, štirje pa so bili ranjeni.

O napadih iraških upornikov so poročali tudi iz Bakube severovzhodno od Bagdada. Lokalne policijske oblasti so poročale o več eksplozijah granat v bližini tamkajšnje policijske postaje, pri čemer so bili ranjeni dva pripadnika policije in neka ženska.

Iraški uporniki so po poročanju arabske televizije Al Arabija v nedeljo v bližini Ramadija uničili dve stavbi iraških oblasti. Uporniki so razstrelili stavbo občinskih oblasti v Habaniji in policijsko postajo v Kalidiji, pri tem pa zasegli tudi večjo količino orožja.

Ameriška vojska pa je v Mosulu odkrila 17 trupel, ki jih doslej še niso uspeli identificirati. Verjetno gre za pripadnike iraških varnostnih sil, ki so umrli pod streli iraških upornikov pred 19. novembrom. Skupaj je ameriška vojska v zadnjih desetih dneh v tem iraškem mestu odkrila že 57 trupel oseb, ki so jih domnevno ubili iraški uporniki.

Nove aretacije upornikov

Ameriška vojaška uprava v Iraku je sporočila, da so ameriške in iraške varnostne sile ob nadaljevanju operacije ponovne vzpostavitve nadzora nad Mosulom v tem tretjem največjem iraškem mestu v soboto aretirale 43 domnevnih upornikov.

Mediji so poročali tudi o več kot 50 aretacijah domnevnih iraških upornikov v južno od Bagdada ležečih mestih Hila in Latifija. Po poročanju televizije Al Arabija so v Hili po spopadih oboroženih upornikov in iraških sil slednje odvzele prostost 42 osebam.

Proti preložitvi volitev

Podpredsednik začasnega iraškega parlamenta Džavad al Maliki je izrazil nasprotovanje preložitvi volitev, predvidenih za 30. januar 2005, za kar se zavzemajo nekatere politične stranke v Iraku. Proti preložitvi volitev pa se je izrekel tudi podpredsednik začasne iraške vlade Barham Salih

Barham Salih, podpredsednik začasne iraške vlade
Barham Salih, podpredsednik začasne iraške vlade FOTO: Reuters

Maliki je v sporočilu za javnost zapisal, da bi preložitev volitev ustvarila pravno praznino in kršila začasno ustavo, vlada in parlament pa bi ostala brez pravnega kritja. "Preložitev volitev bi zmotila politični proces v državi," je poudaril.

Tudi Salih je opozoril, da bi preložitev resno ogrozila politične proces in dala nov zagon teroristom. "V skladu z zakonom volitev ne moremo preložiti. Vlada dela vse za pravočasno izvedbo volitev," je zagotovil.

Salih je sicer priznal, da so v posameznih delih države varnostne razmere slabe, vendar je dejal, da bodo teroristi zaradi napada na uporniško utrdbo Faludžo ostali brez "pomembnega zavetišča ter poveljniškega in nadzornega centra".

Za preložitev volitve se je pred dnevi zavzelo 17 političnih strank in organizacij, iraške oblasti pa so zagotovile, da nameravajo volitve izvesti, kot je bilo predvideno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10