Srbski zunanji minister Ivica Dačić je danes sporočil javnosti, da sta dva uslužbenca srbskega veleposlaništva v Libiji, ki so ju ugrabili novembra lani, najverjetneje mrtva. Umrla naj bi v zračnih napadih ameriških letal na baze skrajnežev samooklicane Islamske države.
"Na žalost smo dobili informacije, da je v tem napadu umrlo več tujih državljanov, med katerimi sta tudi uslužbenca našega veleposlaništva," je na današnji novinarski konferenci povedal vodja srbske diplomacije.
"Informacija s strani libijskih organov še ni uradno potrjena. A prejeli smo fotografije, ki jasno kažejo, da je informacija najverjetneje točna," je po dodal Dačić.
Tudi uradna potrditev
Srbski premier Aleksandar Vučić pa je kasneje sporočil, da je bilo tudi uradno potrjeno, da sta bila srbska državljana ubita v napadu. Ob tem je izrazil prepričanje, da bi bila srbska talca kmalu osvobojena, če ju ne bi ubila ameriška bomba.
Kot je pojasnil Vučić, se Srbija ni nikoli neposredno pogajala z ugrabitelji, je pa imela vse pod nadzorom in vsak teden dobivala informacije, da sta Srba živa in zdrava. Srbska obveščevalna služba je po njegovih besedah med krizo s talci sodelovala z vrsto tujih obveščevalnih služb, vključno z ruskimi in ameriškimi. Vučić je še povedal, da je danes govoril z ameriškimi obveščevalci, ki pa po vsem sodeč niso imeli informacij, da so na kraju, ki so ga bombardirali, dva Srba in še nekaj tujcev.
Dačić je dejal, da je sinoči Pentagon potrdil, da so izvedli napade na cilje v Libiji, ki so zanje predstavljali grožnjo. V Washington so že poslali posebno protestno noto, v kateri od pristojnih zahtevajo pojasnila. Kot je še poudaril, ugrabljena zagotovo ne bi umrla, če ne bi bilo bombardiranja, saj da to ni bilo v interesu ugrabiteljev. Potrdili so tudi, da so informacije posredovali družinam žrtev.
Uslužbenka Slađana Stanković in voznik Jovica Stepić sta bila 8. novembra lani s srbskim ambasadorjem Oliverjem Potežico v koloni vozil, namenjeni proti tunizijski meji, nato pa so nanje streljali.
Ambasador je bil v drugem avtomobilu in ni bil poškodovan.
ZDA izvedle napad na tabor IS, tam pa so bili nastanjeni tudi tuji državljani
Po navedbah Pentagona so ZDA v petek izvedle napad v Libiji na cilje, ki predstavljajo grožnjo ZDA. V napadu, v katerem je bilo ubitih več kot 40 ljudi, je bil sicer po navedbah neimenovanega predstavnika ameriškega obrambnega ministrstva verjetno ubit tudi eden od vodij džihadističnih skrajnežev iz Tunizije, Noureddine Chouchane.
Po besedah srbskega zunanjega ministra je bil cilj napada tabor, za katerega so ZDA sumile, da pripada IS in "tam so bili nastanjeni tudi tuji državljani".
Srbsko veleposlaništvo v Tripoliju kljub kaotičnim razmeram v Libiji še vedno deluje. Več desetletij tam živeči srbski državljani, med katerimi so večinoma zdravniki in drugo zdravstveno osebje, pa tudi gradbeni delavci, vsa ta leta delujejo v Libiji, tudi zaradi tesnih dvostranskih odnosov še iz časa Gadafijevega režima.
KOMENTARJI (220)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.