Mahmud je za Sadamom Huseinom in njegovima sinovoma, Udajem in Kusajem, najbolj iskan pripadnik strmoglavljenega režima. Na ameriških igralnih kartah s podobami pripadnikov režima Sadama Huseina je bil karin as. Nadzoroval je dostop do nekdanjega voditelja in bil eden redkih ljudi, za katere je Husein dejal, da jim v celoti zaupa.
Američani streljali na demonstrante
Ameriške sile so v Bagdadu streljale na nezadovoljne iraške vojake, pri čemer sta bila ubita dva Iračana. V iraški prestolnici je bil ubit tudi ameriški vojak, odgovornost za napade na Američane pa je prevzela iraška skupina, imenovana Brigade iraškega odpora. Do napada na ameriške vojake pa je prišlo v središču Bagdada, ko so neznani iz mimo vozečega vozila ubili enega vojaka, drugega pa ranili.
Protest nezadovoljnih iraških vojakov
Ameriška vojska je streljala na protestnike - nekdanje pripadnike iraške vojske, ki so se zbrali pred štabom ameriške vojske v Bagdadu in metali kamenje. Po navedbah ameriških vojaških virov so dva demonstranta ranili, kasneje pa sta zaradi ran umrla. Katarska televizija Al Džazira poroča o treh mrtvih Iračanih in dveh ranjenih.
Ameriški vojaški viri trdijo, da je incident izbruhnil, ko so demonstranti - šlo je za kakih 2000 nekdanjih iraških vojakov, ki so nezadovoljni z razpustitvijo iraške vojske - začeli metati kamenje na konvoj vojaške policije, ki se je pomikal proti vhodu predsedniške palače nekdanjega iraškega voditelja Sadama Huseina, kjer je zdaj sedež ameriške uprave. Gre že za četrte proteste odpuščenih iraških vojakov v zadnjih nekaj tednih.
Brigade iraškega odpora odgovorne za napade na ameriške vojake
Skupina Brigade iraškega odpora, ki priznava odgovornost za vse napade na okupacijske sile, pa je zanikala, da bi za napadi stal nekdanji iraški voditelj Sadam Husein.
"Sadam Husein in njegovi pristaši so sovražniki, ki so prispevali k temu, da smo izgubili domovino," je zapisano v sporočilu, ki še navaja, da so vsi napadi delo mladih Iračanov, ki verjamejo v enotnost, svobodo in arabski značaj Iraka.
Po navedbah ameriških virov je bilo v Iraku po 1. maju, ko je bilo konec večjih vojaških operacij, ubitih 50 Američanov, od tega 14 v napadih in 36 v različnih nesrečah.