Predstavniški dom ameriškega kongresa je v torek z 240 glasovi proti 179 potrdil resolucijo o ukoru republikanskemu kongresniku Josephu Wilsonu iz Južne Karoline, ki je pretekli teden predsednika ZDA Baracka Obamo med govorom v kongresu ozmerjal za lažnivca. Za resolucijo je glasovalo 233 demokratov in sedem republikancev. Proti je bilo 12 demokratov in 167 republikancev.
Wilson se je za svoj izpad že opravičil s telefonskim klicem v Belo hišo, kjer je govoril s šefom Obamovega kabineta, nekdanjim kongresnim kolegom iz Illinoisa Rahmom Emanuelom. Obama je v četrtek sporočil, da vsi delamo napake in opravičilo sprejel. Zgodba bi se lahko pri tem končala, a je predvsem poslanska skupina temnopoltih kongresnikov na čelu z Wilsonovim demokratskim kolegom iz Južne Caroline Jamesom Clyburnom zahtevala, da se Wilson opraviči tudi v kongresu, ker ni užalil samo predsednika, ampak tudi dostojanstvo kongresa.
Doslej se namreč še nikoli ni zgodilo, da bi kongresniki kolegu izrekli ukor za žalitev predsednika in kongresa, vendar prav tako doslej še nihče ni predsednika med govorom v kongresu ozmerjal za lažnivca. Kongres je imel pred glasovanjem krajšo razpravo. Nekaj demokratov je sicer menilo, da je resolucija nepotrebna. Demokrat Barney Frank iz Massachusettsa je dejal, da imajo pametnejše delo, kot govoriti o tem, zakaj se nekdo obnaša kot bedak. Proti je bila tudi predsednica kongresa Nancy Pelosi ter vsi republikanci.
Clyburn je zatrdil, da pri tem ne gre za politiziranje ali nabiranje točk, ampak za preprosto dejstvo, da je Wilson sam kriv za ukor, ker se ni hotel opravičiti za dejanje brez presedana. Kot je menil Clyburn, tega ne morejo dopustiti, saj lahko v prihodnje znova pride do podobne kršitve protokola. Republikanci na čelu z vodjem manjšine Johnom Boehnerjem iz Ohia so Wilsona branili in vztrajali, da imajo pomembnejše delo, kot je na primer v zvezi z zdravstveno reformo, ki jo sicer skušajo spodkopati od samega začetka.
Wilson je minulo sredo kriknil, da Obama laže, ko je predsednik med govorom dejal, da zdravstvena reforma ne bo prinesla zavarovanja za nezakonite priseljence. Obama je imel prav, Wilson pa ne, saj tega ni v nobenem predlogu. Nezakoniti priseljenci se bodo še naprej zdravili v ambulantah, kjer se v nujnih primerih zdravi okoli 50 milijonov Američanov brez zavarovanja. Revnim sicer zdravljenje pokrije proračun.
Wilson je čez noč postal junak okoli 26 odstotkov Američanov, ki med drugim ne verjamejo, da je Obama legitimen predsednik, ker po njihovem prepričanju ni bil rojen v ZDA. Po besedah Wilsona pa bi se sicer moral kongres ukvarjati s pomembnejšimi zadevami.
O resničnem vzroku za njegovim krikom niso govorili niti člani poslanske skupine temnopoltih. Ameriški komentatorji pa so šele od nedelje začeli ugibati, ali bi se lahko kaj podobnega zgodilo bolj "tradicionalnemu" ameriškemu predsedniku.
Zato pa je nekdanji predsednik ZDA Jimmy Carter v torek v Atlanti naravnost dejal, da je Wilsonovo dejanje temeljilo na rasizmu in v strahu pred temnopoltim predsednikom ZDA. Carter je dejal, da se nekateri v ZDA ne morejo sprijazniti s tem, da imajo temnopoltega predsednika. Po besedah Carterja je to le del skrb vzbujajočih dogodkov, kot je primerjanje Obame z nacističnimi voditelji. "Predsednik ni le šef vlade, ampak je državni voditelj, ki ga je potrebno spoštovati, ne glede na to, kdo je ali če se ne strinjamo z njegovo politiko," je dejal Carter.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.