50-letna Ines Madrigal je le ena od več tisoč španskih državljanov, ki so jih v času Francovega režima ob rojstvu odvzeli biološkim materam, katerim so sporočili, da so novorojenci umrli.
Ti otroci so nato v letih od 1939 do 1975 pristali v družinah posvojiteljev, pri tem pa je takratni oblasti pogosto pomagala tudi katoliška cerkev v Španiji.
Na začetku so bili otroci vzeti nasprotnikom režima, omenjeno prakso pa so nato razširili na domnevno nezakonske otroke in tiste, ki so prihajali iz revnejših družin.
Novorojenčke naj bi tako vzgajale bogate konzervativne in predane katoliške družine. Po več kot štiridesetih letih od padca režima nekdanjega generala Francisca Franca pa še vedno uganka ostaja končno število otrok, ki so odraščali v tujih družinah. Ocena je, da je bilo dejanskih žrtev vse od 100 do deset tisoč.
Madrigalova, ki je šele leta 2010 ugotovila, da je ena od "ukradenih otrok", je ta teden javno razkrila, da je prva, ki ji je po zaslugi podatkovne baze DNK uspelo najti svojega bratranca. Ta jo je nato seznanil z novico, da so jo v vseh teh letih iskali tudi njeni sorojenci. "Prvič sem zaključila sestavljanko, ki se imenuje moje življenje. Zdaj vem, kdo sem in od kod prihajam," je povedala.
Postopoma je izvedela tudi informacije o svoji biološki materi, ki pa je, žal, že pokojna. Umrla je leta 2013, stara 73 let. "Nikoli ni vedela, ali sem deklica ali deček, ampak vem, da me nikoli ni pozabila. Imam štiri brate, ki jih je spoznala, so čudoviti ljudje, ki so mi odprli roke in srce." Da bi zaščitila njihovo zasebnost, jih imensko ni želela izpostaviti.
Lansko leto je bila sodno bitko proti ginekologu, ki jo je leta 1969 v nekdanji kliniki San Ramon v Madridu odvzel iz naročja njeni materi Pilar. Špansko sodišče ga je sicer spoznalo za krivega, a ga je zastaranje primera rešilo pred obsodbo. Madrigalova se je na končno odločitev pritožila na vrhovno sodišče.
'Moral bi prijaviti moje rojstvo, vendar tega ni storil'
Zadnje razkritje, da se ji je njena mati odrekla prostovoljno, pa bo verjetno ogrozilo njene možnosti, da bi vendarle dobila tožbo.
Državno tožilstvo v Madridu je sicer v četrtek že podalo izjavo, da Madrigalova glede na nove informacije, ki so jih prejeli, kot dojenček ni bila ukradena.
50-letnica je sicer prepričana, da je ginekolog kršil zakon že s tem, ko je prikrival informacije o njenih koreninah. "Moral bi prijaviti moje rojstvo, vendar tega ni storil. Država nikoli ni vedela, da obstajam."
Njen primer je do zdaj edini, ki je prišel do sojenja. Večino drugih tožb so sodišča v preteklosti zavrnila, predvsem zaradi zastaranja primerov.
Španija je sicer primere ukradenih otrok začela preiskovati že pred desetletjem. Sodnik Baltasar Garzon je tedaj prižgal zeleno luč preiskavi več tisoč primerov otrok, ki so bile domnevne žrtve krutega režima.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.