
Skoraj mesec dni po ponovljenem drugem krogu ukrajinskih predsedniških volitev je zmagovalec, opozicijski voditelj Viktor Juščenko, v parlamentu v Kijevu prisegel kot novi ukrajinski predsednik. Na položaju je nasledil sedanjega predsednika Leonida Kučmo.
Z roko na Svetem pismu in ustavi je zatrdil, da bo "ščitil suverenost in neodvisnost Ukrajine, delal za dobro svoje domovine in ukrajinskega prebivalstva, branil pravice in svoboščine državljanov, spoštoval ustavo in zakone, izpolnjeval svoje funkcije v interesu vseh sodržavljanov ter krepil moč Ukrajine v svetu".
Na Trgu neodvisnosti pol milijona ljudi
Juščenko je v govoru pred množico na osrednjem kijevskem Trgu neodvisnosti, kjer so po drugem krogu predsedniških volitev 21. novembra potekale množične demonstracije, svojo zmago na predsedniških volitvah označil za "zmago svobode nad tiranijo". Ukrajina je odprla novo stran v zgodovini Evrope. Zdaj smo v središču Evrope. Naše mesto je v Evropski uniji. Moj cilj je Ukrajina v združeni Evropi " je poudaril. Na Trgu neodvisnosti se je po zbralo okoli 500.000 ljudi.
V govoru je Juščenko obljubil, da bo spremenil državo, ki se je zadnja leta utapljala v korupciji, revščini in zatiranju, ter da se bo boril za pravico govora. Ustvarili naj bi nova delovna mesta. "Vsak, ki hoče delati, bo dobil priložnost delati in dobiti ustrezno plačo," je nadaljeval novi predsednik, ki je na položaju nasledil Leonida Kučmo. "Borili se bomo proti korupciji v Ukrajini. Davki bodo izterjani, posli bodo transparentni, postali bomo odkrit narod," je zatrdil. Državljanom je obljubil temeljito demokratizacijo države. Obenem pa je pozval vse politične sile v državi k enotnosti.

Skoraj vsi zbrani na Trgu neodvisnosti so nosili oranžne pentlje in oranžne plakate. S to barvo, simbolom Juščenkove kampanje, je bila okrašena tudi večina stavb okoli trga. Juščenkov govor so prenašale skoraj vse televizijske postaje v državi, tudi tiste, ki so v lasti njegovih nasprotnikov. Juščenkov govor so prenašale skoraj vse televizijske postaje v državi, tudi tiste, ki so v lasti njegovih nasprotnikov. Ukrajinske oblasti so ta dan močno okrepile svoje vrste, samo v Kijevu je za varnost skrbelo 6000 policistov.
V Kijevu tudi Rupel
Slovesne zaprisege v parlamentu se je udeležilo več kot 60 tujih predstavnikov, med njim so bili tudi slovenski zunanji minister in predsedujoči Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Dimitrij Rupel, generalni sekretar zveze Nato Jaap de Hoop Scheffer, visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, evropska komisarka za zunanje odnose Benita Ferrero-Waldner, predsednik zgornjega doma ruskega parlamenta Sergej Mironov, ameriški državni sekretar Colin Powell in poljski predsednik Aleksander Kwasniewski.