Tujina

Ukrajina želi v EU

Strasbourg/Bruselj, 23. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ukrajinski predsednik Juščenko je v nagovoru evropskih poslancev dejal, da je cilj Ukrajine članstvo v Evropski uniji.

Juščenko je dejal, da je cilj Ukrajine članstvo v EU (Foto: Reuters)
Juščenko je dejal, da je cilj Ukrajine članstvo v EU (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Končni cilj Ukrajine je članstvo v Evropski uniji in prepričan sem, da ga bomo dosegli, je v nagovoru poslancem Evropskega parlamenta v Strasbourgu dejal ukrajinski predsednik Viktor Juščenko. Izrazil je pričakovanje, da bo Kijev z unijo pristopna pogajanja lahko začel po izteku triletnega akcijskega načrta o sodelovanju leta 2007, ki sta ga strani potrdili v ponedeljek.

Juščenko je zatrdil, da bodo v Ukrajini naredili vse, da bi izvajanje akcijskega načrta potekalo gladko in hitro, tako da bi po njegovem izteku oziroma še med njegovim izvajanjem lahko začeli pogajanja o vključitvi Ukrajine v povezavo. Napovedal je, da bo njegova država storila vse, da bi izpolnila kriterije za vstop v unijo. "Zavedamo se, da moramo sami opraviti večino dela," je poudaril.

Akcijski načrt je sicer del evropske sosedske politike, ta pa ne predvideva vključitve držav, ki sodelujejo v njem, v unijo. Juščenko v zvezi s tem meni, da so "dogodki sosedsko politiko že prehiteli".

V Bruslju so sicer do cilja Ukrajine, da postane članica EU, zaenkrat zelo zadržani in o tej možnosti ne želijo govoriti.

Ukrajinski predsednik se je evropskim poslancem posebej zahvalil za podporo, ki so jo doslej izkazali Ukrajini. Evropski parlament, ki bi ga predsednik Juščenko moral obiskati že konec januarja, a je obisk zaradi slabega vremena preložil, namreč izmed vseh institucij unije velja za najbolj naklonjenega članstvu Ukrajine v EU in je to v lani sprejeti posebni resoluciji tudi zapisal.

Krepitev odnosov

Juščenko je na parlamentarno zasedanje v Strasbourg prispel iz Bruslja, kjer se je zjutraj sestal s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom in z visokim predstavnikom za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano. Govorili so o okrepitvi sodelovanja med unijo in Ukrajino v okviru akcijskega načrta, evropska stran pa je Ukrajini obljubila tudi vso pomoč v prizadevanjih Kijeva za pridobitev statusa tržnega gospodarstva, in za članstvo v Svetovni trgovinski organizaciji (WTO).