Tujina

Ukrajinci razočarani nad svojimi voditelji

Kijev, 22. 11. 2009 17.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

"Izdali so ideje revolucije," menijo Ukrajinci, ki so bili pred petimi leti oviti v oranžno barvo. V državi so namreč obeležili peto obletnico oranžne revolucije.

Ukrajinci so danes obeležili peto obletnico oranžne revolucije, vendar pa so bile proslave precej skromne in so pokazale predvsem na to, da so Ukrajinci razočarani nad svojimi voditelji ter jih skrbijo posledice svetovne finančne in gospodarske krize, ki jih v Ukrajini še posebej čutijo. Na glavnem trgu v ukrajinski prestolnici Kijev, kjer se je 22. novembra 2004 na protestih, ki so vodili v razveljavitev spornih volilnih rezultatov in zmago revolucije, zbrala večdesettisočglava množica, je danes praznovalo le nekaj deset ljudi.

Na glavnem trgu v ukrajinski prestolnici Kijev, kjer se je 22. novembra 2004 na protestih, ki so vodili v razveljavitev spornih volilnih rezultatov in zmago revolucije, zbrala večdesettisočglava množica, je danes praznovalo le nekaj deset ljudi.
Na glavnem trgu v ukrajinski prestolnici Kijev, kjer se je 22. novembra 2004 na protestih, ki so vodili v razveljavitev spornih volilnih rezultatov in zmago revolucije, zbrala večdesettisočglava množica, je danes praznovalo le nekaj deset ljudi. FOTO: Reuters

To kaže na razočaranje, ki ga Ukrajinci čutijo tako zaradi ravnanja svojih političnih voditeljev, ki jim niso bili sposobni zagotoviti željene politične stabilnosti, kot tudi zaradi hude gospodarske krize, ki je v ljudeh ubila še zadnje upanje na gospodarski razcvet in blaginjo. "Seveda se počutim razočaranega. Izdali so (politični voditelji) ideje revolucije," je izjavil Andri Avramenko, ki je bil leta 2004 eden od v oranžne barve odetih protestnikov.

Spomnimo

V Ukrajini je 21. novembra 2004 potekal drugi krog predsedniških volitev, na katerih je zmago slavil takratni proruski premier Viktor Janukovič. Opozicija in volivci se z odločitvijo volilne komisije, da je zmagovalec volitev Janukovič, niso strinjali. Odeti v barvo opozicije, oranžno, in upajoč na boljšo prihodnost so se dan kasneje odpravili na ulice in na množičnih protestih zahtevali ponovitev volitev.

Vrhovno sodišče je ugodilo njihovi zahtevi. Na ponovljenem drugem krogu 26. decembra 2004 je slavil opozicijski voditelj Viktor Juščenko, ki je januarja 2005 zaprisegel kot novi predsednik, vodenje vlade pa je prevzela njegova zaveznica v času revolucije Julija Timošenko.

Oranžni tabor se je razdelil

Ukrajina
Ukrajina FOTO: Reuters

Upanje, da bosta Juščenko in Timošenkova Ukrajino popeljala v lepšo in boljšo prihodnost, je bilo žal kratkotrajno, podobna usoda pa je doletela tudi njuno zavezništvo. T. i. oranžni tabor se je namreč le nekaj mesecev po revoluciji razdelil, volivci so od revolucije že trikrat volili nov parlament, državo pa je v tem času vodilo pet različnih vlad.

Upanje na boljše čase je po oranžni revoluciji dodatno razblinila še svetovna gospodarska kriza, ki je državo močno prizadela. Državi, ki ji je grozil celo državni bankrot, je novembra lani s kreditom na pomoč priskočil Mednarodni denarni sklad (IMF).

Državo januarja čaka nov preizkus, in sicer predsedniške volitve, na katerih se bodo za glasove razočaranih volivcev potegovali vsi trije glavni akterji oranžne revolucije – Juščenko, Janukovič in Timošenkova. Zmaga se glede na raziskave javnega mnenja obeta Janukoviču, ki po poročanju medijev s Timošenkovo že kuje načrte o sodelovanju po volitvah.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

RenatoI
23. 11. 2009 02.50
Ha kakšna organizacija štrajka, še številko oranžne majice pa dolgih gat si si lahko zbral, bogsigavedi kdo jim je pri tem tako prijateljsko pomagal. Če je demokracija je demokracija, zakaj pa so volili kot so. Je pa psihološki efekt če grupo ljudi oblečeš oranžno, pa same mestne, ki jih lahko hitro s poceni propagando napitaš, potem pa vse skupaj prodaš kot revolucijo. Čudno da se v Sloveniji ni dogodila vstaja da bi še šli enkrat volit Janšo??
VolilecSI
22. 11. 2009 23.50
Ukrajincem vsaj Mednarodni denarni sklad malo pomaga, nam pa pod oblastjo Pohorjeve tolpe nenasitnih pijavk, ne preostane drugega kot crknit saj kreditov več ne dobijo, obveznic nihčle ne kupi, premoženje pa bodo do izteka mandata razprodali. Dravljani, ki životarimo v bedi si pod to vlado še pomoči IMF ne moremo obetati, ker tej oblasti zahod ne zaupa saj so v enem letu zapraivili ves ugled, ki smo ga imeli, zato tudi ne moremo pričakovati nibenega usmiljenja.
Bolivar
22. 11. 2009 22.03
če bo zavladal Janokovič ,vam garantiram da Rusija ne bo več kratila plina Evropi ,četudi Ukrajina ne bo plačala dolga ,Evropa bo imela plin ,tukaj se vidi kako politika vpliva na vsakodnevno varnost in oskrbo z energenti!
zahod.west
22. 11. 2009 21.46
v rusiji sta močni dve stranki: komunisti in putinova v belorusiji samo komunistična v ukrajini komunisti in tile oranžni..... ni upanja v prihodnost.....revščina, izseljevanje, islamizacija, tajkunizacija, alkoholizem, de-nataliteta,počasno a neizprosno izumiranje
zahod.west
22. 11. 2009 21.43
ampak odgovor komunistov je vedno enak....zunanji sovražnik , da lahko udariš naprej po lastnem narodu (fašisti, nacisti, američani, kapitalisti, izraelci, zahodnjaki itd.itd.itd - samo, da nihče ne tika nedotakljive "komuniste")
zahod.west
22. 11. 2009 21.41
Komunizem je popolnoma ZAJEB*L vzhodno-evropske narode treba bo vsaj še 50 let , da se bo kaj začelo popravljati in izboljševati...seveda, če ne bodo demografsko "izginili"
MAGNUM50
22. 11. 2009 21.19
To so pa Ameriški recepti demokracije,saj bodo celi svet zastrupili z tem umazanim gnilim kapitalizmom!!!
mac4_m
22. 11. 2009 20.54
mac4_m
22. 11. 2009 20.54
vsi narodi na svetu, ki volijo, so razočarani s svojimi voditelji. Ti takoj po izvolitvi enostavno postanejo hlapci največjih bogatih kriminalcev in služijo njihovim interesom. Ta 'fenomen' obstaja v prav vsaki takoimenovani demokratični deželi. Res je smešno poslušat voditelje zahodnega sveta, ki želijo uboge nebogljene narode tretjega sveta poučevati o 'demokraciji' obenem pa niti ne vedo kaj ta skovanka pomeni... Vse je navaden blef. Vrači in plemenski poglavarji pa še vedno maltretirajo lastne rodove..
AlternativeFacts
22. 11. 2009 20.39
Revolucija je samo zamenjava enega odvajalnega produkta z novim odvajalnim produktom, za resničen napredek in odplaknitev odvajalnrga produkta, je potrebna evolucija.
12345s
22. 11. 2009 20.05
Posle .ebanja nema kajanja. Poznamo. Če pa bodo morda tudi oni šli v J.R. se bodo kar srečne počutili. Poznamo!!!
anonimnesh
22. 11. 2009 19.31
kaj mi tud*?!
titovka
22. 11. 2009 19.30
anonimnesh
22. 11. 2009 19.29
pomoje je fora, da more met revolucionarno gibanje v naprej določene inštrumente nadzora nad vodstvom.. drgač dostkrat izdajo interese ljudi... .sam poglejde solidarnost al pa južno afriko..al pa jelcina na konc koncu... 89' je biu največji demokrat, 93 pa je ukazu obstreljevanje parlamenta v moskvi, ker ga je parlament zarad kršitve ustavnih pooblastil hotu odstavt
mamilko01
22. 11. 2009 19.21
Yu-šink-kuu!
Pantokrator
22. 11. 2009 18.53
Revolucija žre svoje otroke!
Feels_good_man
22. 11. 2009 18.20
po vsaki revoluciji ponavadi stanje kmalu pade na enak nivo kot prej oziroma še nižje, kr zapomnite si to mladi revolucionarčki. pa ne pozabit dat mojemu komantarju minusa ker sem tak grd podpornik esteblišmenta
ninja.subversion
22. 11. 2009 18.14
o pneumonski kugi pa nic?