
Grške oblasti so potrdile prvi primer ptičje gripe. Okužbo z virusom H5 so potrdili na farmi puranov na otoku Hios v Egejskem morju v bližini meje s Turčijo. Zdaj preverjajo še, ali gre morebiti tudi za okužbo z nevarnim sevom H5N1, za katerega se znanstveniki bojijo, da bi lahko mutiral v človeku nevarno obliko virusa in povzročil pandemijo po vsem svetu. Grčija je tako postala prva evropska država, v katero je ''vdrla'' ptičja gripa.
Kot je povedal grški kmetijski minister Evengelos Basiakos, so virus ptičje gripe potrdili na enem od devetih puranov z omenjene farme, ki so jih testirali. Grške oblasti so sporočile še, da zaenkrat ne bodo izdale ukaza za zakol perutnine.
Zdravila za Romunijo in Turčijo

V Romuniji in Turčiji, kjer je izbruhnil smrtonosni virus ptičje gripe H5N1, se medtem nadaljujejo ukrepi proti širjenju bolezni. Iz Turčije so sporočili, da so virus že zajezili, vendar nevarnost ponovnega izbruha še vedno ostaja. V Romuniji pa še naprej pobijajo perjad, na prizadeto območje ob reki Donavi pa so oblasti poslale zdravnike. Proti navadni gripi so cepili 100 tisoč Romunov, v upanju, da bodo tako preprečili združitev genetskega materiala navadne in ptičje gripe.
Romunski minister za kmetijstvo Gheorghe Flutur je sporočil, da zadnji testi niso pokazali novih primerov ptičje gripe v državi. Kot je pojasnil, so v zadnjih dneh testirali še 400 ptic z območja delte reke Donave, a so bili vsi vzorci negativni. Še vedno pa čakajo na rezultate dodatnih testov vzorcev poginulih ptic iz vasi Maliuc, ki jih opravljajo v britanskem laboratoriju.

Medtem ko se države pripravljajo na morebiten izbruh pandemije ptičje gripe in zato množično nakupuje protivirusno zdravilo tamiflu. Predstavnik družbe Roche je sporočil, da bodo Turčiji podarili 20 tisoč škatlic, v Romunijo pa so že poslali 2400 škatlic zdravila, ki je namenjeno predvsem delavcem in rejcem, ki bi lahko prišli v stik z okuženimi pticami. Iz podjetja še sporočajo, da so pospešili proizvodnjo tamifluja in da so Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) že dostavili tri milijone škatlic.
Tudi Hrvaška raziskuje pogin
Štiri mrtve ptice, ki so jih v soboto zjutraj našli na nekem dvorišču v bližini Zagreba, pa bodo zaradi suma, da bi lahko šlo za ptičjo gripo, testirali v laboratoriju Centra za perjad na hrvaškem Veterinarskem inštitutu. Tiskovni predstavnik hrvaškega ministrstva za kmetijstvo in gozdarstvo Mladen Pavić je dejal, da poginule ptice analizirajo v laboratorijih, prvi znaki analize pa naj bi bili znani čez pet dni. Pri tem poudarja, da verjetno ne gre za ptičjo gripo, ampak so razlogi za pogin drugi, kot na primer zaletavanje ptic v zgradbe, kar se pogosto dogaja, saj so v velikem mestu, kot je Zagreb, ptice večkrat "dezorientirane". Podobni primeri se dogajajo, vendar pa so v teh dneh ljudje zaradi pojava primerov ptičje gripe v Turčiji in Romuniji vznemirjeni in se hitreje odzovejo, je poudaril.

Ker na štirih pticah, gre za škorce, ki so jih našli v soboto v naselju Sesvetska Sela v bližini Zagreba, niso vidni zunanji znaki vzroka pogina, je njihova smrt sumljiva, piše hrvaški časnik Jutarnji list. Ravnatelj hrvaškega Zavoda za orintologijo Dragan Radović je dejal, da gre za škorce, ptice ki gnezdijo in večino leta živijo na Hrvaškem, jeseni pa odletijo v severno Afriko. Radović ne izključuje možnosti ene od oblik ptičje gripe, saj se tudi škorci - čeprav niso močvirne ptice, ki sodijo v najbolj rizično skupino ptic - zadržujejo na močvirnih območjih. Tudi Radović poudarja, da so vzroki pogina ptic lahko tudi mnogi drugi – na primer zaletavanje v velike steklene površine zgradb in drugih objektov, ne izključuje pa niti možnosti, da so vrabci zastrupljeni, saj povzročajo veliko škodo na vinogradih, zato jih ljudje ponekod namerno zastrupljajo.
WHO: Ne pozabimo na Azijo

Svetovna zdravstvena organizacija pa opozarja, da se pozornost, ki je sedaj v celoti usmerjena na Evropo, ne sme odvrniti od severovzhodne Azije, kjer se nahaja žarišče ptičje gripe. ''V Evropi vlada velik strah, zato obstaja možnost, da se bodo države ukvarjala le z domačimi potrebami, čeprav je zibelka pandemije v Aziji,'' je izjavil predstavnik organizacije Peter Cordingley.
Cordingley še dodaja, da bo virus ptičje gripe, ki se bo prenašal s človeka na človeka, najverjetneje nastal v Aziji, kjer so pobili že na milijone ptic. Strokovnjaki pravijo, da se je boj proti gripi v Aziji zaradi revščine teh držav skorajda ustavil. Nekatere tamkajšnje države še vedno nimajo dragega zdravila, poleg tega je njihovo zdravstvo zelo slabo organizirano. Kot še trdi WHO, za mednarodni boj proti ptičji gripi potrebujejo 260 milijonov dolarjev, vendar je bilo doslej na voljo le 20 milijonov.
Tajska: ptičja gripa tudi pri vrabcih

V osrednjem delu Tajske pa so ptičjo gripo odkrili tudi pri vrabcih. Kot je sporočil predstavnik lokalnih oblasti v provinci Ratchaburi v osrednjem delu države, so pri enem od vzorcev ugotovili prisotnost nevarnega virusa tipa H5N1. Težave s ptičjo gripo imajo tudi v Indoneziji, kjer so za to boleznijo umrli že trije ljudje. ZDA so zato tej državi ponudile denarno in tehnično pomoč v vrednosti 3,5 milijona dolarjev.