Tujina

Ukrepi proti Grčiji?

London/Manila/Zagreb/Atene, 17. 10. 2005 08.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Evropska komisija se pripravlja na prepoved prodaje perutnine z grških otokov.

Bodo ptice selivke ptičjo gripo prinesle tudi v Slovenijo?
Bodo ptice selivke ptičjo gripo prinesle tudi v Slovenijo? FOTO: Reuters
Potem ko je bila obveščena o sumu na prvi primer ptičje gripe v Grčiji, je Evropska komisija že začela pripravljati prepoved za prodajo oziroma ves promet z živimi pticami in perutninskim mesom z otočja Hios v Egejskem morju blizu Turčije, kjer je bil primer odkrit.

Grške oblasti so potrdile prvi primer ptičje gripe. Okužbo z virusom H5 so potrdili na farmi puranov na otoku Hios v Egejskem morju v bližini meje s Turčijo. Zdaj preverjajo še, ali gre morebiti tudi za okužbo z nevarnim sevom H5N1, za katerega se znanstveniki bojijo, da bi lahko mutiral v človeku nevarno obliko virusa in povzročil pandemijo po vsem svetu. Grčija je tako postala prva evropska država, v katero je ''vdrla'' ptičja gripa.

Kot je povedal grški kmetijski minister Evengelos Basiakos, so virus ptičje gripe potrdili na enem od devetih puranov z omenjene farme, ki so jih testirali. Grške oblasti so sporočile še, da zaenkrat ne bodo izdale ukaza za zakol perutnine.

Zdravila za Romunijo in Turčijo

Tamiflu je trenutno najbolj učinkovito zdravilo proti ptičji gripi
Tamiflu je trenutno najbolj učinkovito zdravilo proti ptičji gripi FOTO: Reuters
Tamiflu je trenutno najbolj učinkovito zdravilo proti ptičji gripi, ki je v Aziji od leta 2003 zahtevala 60 življenj. Slovenija naj bi zdravilo tamiflu dobila v sredo, 19. oktobra.

V Romuniji in Turčiji, kjer je izbruhnil smrtonosni virus ptičje gripe H5N1, se medtem nadaljujejo ukrepi proti širjenju bolezni. Iz Turčije so sporočili, da so virus že zajezili, vendar nevarnost ponovnega izbruha še vedno ostaja. V Romuniji pa še naprej pobijajo perjad, na prizadeto območje ob reki Donavi pa so oblasti poslale zdravnike. Proti navadni gripi so cepili 100 tisoč Romunov, v upanju, da bodo tako preprečili združitev genetskega materiala navadne in ptičje gripe.

Romunski minister za kmetijstvo Gheorghe Flutur je sporočil, da zadnji testi niso pokazali novih primerov ptičje gripe v državi. Kot je pojasnil, so v zadnjih dneh testirali še 400 ptic z območja delte reke Donave, a so bili vsi vzorci negativni. Še vedno pa čakajo na rezultate dodatnih testov vzorcev poginulih ptic iz vasi Maliuc, ki jih opravljajo v britanskem laboratoriju.

Delavci v mesni industriji v Italiji
Delavci v mesni industriji v Italiji FOTO: Reuters
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) trenutno ne vidi nobene večje nevarnosti za evropsko prebivalstvo v zvezi s ptičjo gripo. "To je bolezen, ki jo imajo živali. Ob prehranjevanju ni nevarnosti," je izjavil Michael Ryan, ki je pri WHO direktor oddelka, zadolženega za hitro odkrivanje epidemij in pandemij. WHO obenem odsvetuje ljudem, da bi si nabavili večje količine cepiva proti gripi tamiflu. "Trenutno ni nobenega razloga, da bi ga jemali," je ocenil Ryan.

Medtem ko se države pripravljajo na morebiten izbruh pandemije ptičje gripe in zato množično nakupuje protivirusno zdravilo tamiflu. Predstavnik družbe Roche je sporočil, da bodo Turčiji podarili 20 tisoč škatlic, v Romunijo pa so že poslali 2400 škatlic zdravila, ki je namenjeno predvsem delavcem in rejcem, ki bi lahko prišli v stik z okuženimi pticami. Iz podjetja še sporočajo, da so pospešili proizvodnjo tamifluja in da so Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) že dostavili tri milijone škatlic.

Tudi Hrvaška raziskuje pogin

Na slovenskem inštitutu za varovanje zdravja bodo na vprašanja o ptičji gripi državljanom odgovarjali vsak delavnik med 10. in 14. uro. Telefonska številka je 01/244-14-33.

Štiri mrtve ptice, ki so jih v soboto zjutraj našli na nekem dvorišču v bližini Zagreba, pa bodo zaradi suma, da bi lahko šlo za ptičjo gripo, testirali v laboratoriju Centra za perjad na hrvaškem Veterinarskem inštitutu. Tiskovni predstavnik hrvaškega ministrstva za kmetijstvo in gozdarstvo Mladen Pavić je dejal, da poginule ptice analizirajo v laboratorijih, prvi znaki analize pa naj bi bili znani čez pet dni. Pri tem poudarja, da verjetno ne gre za ptičjo gripo, ampak so razlogi za pogin drugi, kot na primer zaletavanje ptic v zgradbe, kar se pogosto dogaja, saj so v velikem mestu, kot je Zagreb, ptice večkrat "dezorientirane". Podobni primeri se dogajajo, vendar pa so v teh dneh ljudje zaradi pojava primerov ptičje gripe v Turčiji in Romuniji vznemirjeni in se hitreje odzovejo, je poudaril.

Velike bele čaplje na Hrvaškem
Velike bele čaplje na Hrvaškem FOTO: Reuters
Pristojne hrvaške veterinarske oblasti zaenkrat niso obvestile Slovenije o kakršnem koli morebitnem sumu na pojav ptičje gripe na Hrvaškem, je povedala generalna direktorica Veterinarske uprave RS (VURS) Vida Čadonič Špelič. "Od njihovih veterinarskih oblasti nimamo prav nikakršnega indica, da bi karkoli bilo, za nas pa samo to šteje. Tudi če bi bil že utemeljen sum, bi nas obvestili," je dodala.

Ker na štirih pticah, gre za škorce, ki so jih našli v soboto v naselju Sesvetska Sela v bližini Zagreba, niso vidni zunanji znaki vzroka pogina, je njihova smrt sumljiva, piše hrvaški časnik Jutarnji list. Ravnatelj hrvaškega Zavoda za orintologijo Dragan Radović je dejal, da gre za škorce, ptice ki gnezdijo in večino leta živijo na Hrvaškem, jeseni pa odletijo v severno Afriko. Radović ne izključuje možnosti ene od oblik ptičje gripe, saj se tudi škorci - čeprav niso močvirne ptice, ki sodijo v najbolj rizično skupino ptic - zadržujejo na močvirnih območjih. Tudi Radović poudarja, da so vzroki pogina ptic lahko tudi mnogi drugi – na primer zaletavanje v velike steklene površine zgradb in drugih objektov, ne izključuje pa niti možnosti, da so vrabci zastrupljeni, saj povzročajo veliko škodo na vinogradih, zato jih ljudje ponekod namerno zastrupljajo.

WHO: Ne pozabimo na Azijo

Kokoši
Kokoši FOTO: Reuters
Skupina evropskih strokovnjakov, ki svojim turškim kolegom pomagajo pri preiskavi izbruha virusa ptičje gripe, v Turčiji ni našla nobenih znakov, ki bi kazali na nevarnost virusa H5N1 za ljudi. Član skupine Philippe Houdart je ob tem poudaril, da je evropska delegacija zadovoljna s turškim sodelovanjem, Turki pa so tudi sicer dobro pripravljeni na spopad z virusom.

Svetovna zdravstvena organizacija pa opozarja, da se pozornost, ki je sedaj v celoti usmerjena na Evropo, ne sme odvrniti od severovzhodne Azije, kjer se nahaja žarišče ptičje gripe. ''V Evropi vlada velik strah, zato obstaja možnost, da se bodo države ukvarjala le z domačimi potrebami, čeprav je zibelka pandemije v Aziji,'' je izjavil predstavnik organizacije Peter Cordingley.

Cordingley še dodaja, da bo virus ptičje gripe, ki se bo prenašal s človeka na človeka, najverjetneje nastal v Aziji, kjer so pobili že na milijone ptic. Strokovnjaki pravijo, da se je boj proti gripi v Aziji zaradi revščine teh držav skorajda ustavil. Nekatere tamkajšnje države še vedno nimajo dragega zdravila, poleg tega je njihovo zdravstvo zelo slabo organizirano. Kot še trdi WHO, za mednarodni boj proti ptičji gripi potrebujejo 260 milijonov dolarjev, vendar je bilo doslej na voljo le 20 milijonov.

Tajska: ptičja gripa tudi pri vrabcih

Romunski zdravstveni inšpektor na delu
Romunski zdravstveni inšpektor na delu FOTO: Reuters
Evropska komisija in WHO bosta prihodnji teden, od 24. do 26. oktobra, v danskem Koebenhavnu na skupnem srečanju razpravljali o ukrepih ob možnem izbruhu pandemije ptičje gripe.

V osrednjem delu Tajske pa so ptičjo gripo odkrili tudi pri vrabcih. Kot je sporočil predstavnik lokalnih oblasti v provinci Ratchaburi v osrednjem delu države, so pri enem od vzorcev ugotovili prisotnost nevarnega virusa tipa H5N1. Težave s ptičjo gripo imajo tudi v Indoneziji, kjer so za to boleznijo umrli že trije ljudje. ZDA so zato tej državi ponudile denarno in tehnično pomoč v vrednosti 3,5 milijona dolarjev.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij