Tujina

Umaknili razpravo o spornem zakonu

Ankara, 14. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Turški parlament je umaknil razpravo o spornem zakonskem predlogu, ki prešuštvo opredeljuje kot kaznivo dejanje.

Turški parlament se mora odločiti po kakšni poti bodo stopali (foto: Reuters)
Turški parlament se mora odločiti po kakšni poti bodo stopali (foto: Reuters) FOTO: Reuters

V luči hudih kritik, ki jih je bila Turčija deležna zaradi spornega zakonskega predloga, s katerim naj bi država zakonsko prepovedala prešuštvo, sta se vlada in opozicija tik pred začetkom izrednega zasedanja turškega parlamenta odločili, da omenjeni predlog umakneta z dnevnega reda zasedanja. Kot je ob tem pojasnil turški zunanji minister Abdullah Guel, je za vlado zelo pomembno, da sprejme reforme skupaj z opozicijo. Slednja je namreč ostro nasprotovala sprejemu omenjenega zakona, ki bi lahko močno zavrl proces dolgoletnega prizadevanja Turčije za članstvo v Evropski uniji.

Gre za nasilni zakon, usmerjen proti ženskam

V Ankari so potekale demonstracije aktrivistov za pravice žensk, ki so opozarjali, da bo zakon veljal predvsem za ženske. Demonstranti so se ob tem spominjali krutega umora neke ženske, ki so jo sorodniki ubili zaradi domnevnega prešuštva.

Številni predstavniki EU so mnenja, da je turški predlog zakona o prešuštvu nestrpen in nasilen in kot tak ni v skladu z zahtevami EU na področju človekovih pravic in demokratičnih reform, ki jih morajo izpolniti kandidatke za članstvo, je v ponedeljek zapisal Financial Times. Čeprav se omenjeni zakonski predlog v enaki meri nanaša na ženske in moške, kritiki opozarjajo, da bo uporabljen predvsem proti ženskam.

Kakšno bo poročilo o napredku Turčije?

Evropska komisija bo 6. oktobra objavila poročilo o napredku Turčije, ki bo na decembrskem vrhu v Bruslju voditeljem držav članic unije v pomoč pri odločitvi o morebitnem začetku pristopnih pogajanj z Ankaro. Po navedbah FT poznavalci omenjenega vprašanja napovedujejo, da v primeru, da Turčija v mesecu dni spornega predloga ne bo zavrnila oziroma opustila, komisija v svojem oktobrskem poročilu Ankari ne bo izkazala jasne podpore, ki jo slednja pričakuje. Na podlagi neugodnega poročila komisije bi lahko voditelji držav članic decembra celo sklenili, da odločitev o začetku pogajanj s Turčijo za nekaj časa odložijo.

Takšen sklep bi bil za Ankaro, ki pričakuje, da se bodo pogajanja začela v prvih treh mesecih leta 2005, zelo hud udarec. Turški pravosodni minister Cemil Cicek je zato že sporočil, da bo vlada pri današnji razpravi upoštevala kritike s strani EU - dejal je, da bodo v predlogu zakona odpravili nekaj "pomanjkljivosti", vendar zaenkrat kaže, da celotnega predloga zakona ne bodo opustili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10