Če tujca v Italiji zmerjaš s psovko "umazan črnec", to ni nujno rasistična žaljivka, je razsodilo italijansko vrhovno sodišče.
Sodba, ki se nanaša na primer, ko je skupina Italijanov pretepla in žalila skupino žensk iz Kolumbije, je povzročila globoko vznemirjenje v času, ko se Italija ukvarja s poskusi, da bi zajezila naraščajoči rasizem.
Vrhovno sodišče je razsodilo v prid enega od napadalcev, ki se je pritožil, da še ni rasist, če je med tepežem Kolumbijk vzkliknil: "Sporche negre - cosa ci fanno queste negre qua?" ("Umazane črnke - kaj počnejo tukaj te zamorke"?)
Večina Italijanov sicer ne dvomi, da je zmerjanje z besedo "umazan črnec" rasistična psovka. Teh besed sicer ni pogosto slišati in v Italiji niso nič bolj sprejemljive kot bi bile v Veliki Britaniji ali ZDA. Kakorkoli že, sodišče je razsodilo, da je zmerljivko mogoče označiti za rasistično "le, če je motivirana z resničnim sovraštvom", ali če z verjetnostjo povzroči rasno sovraštvo do drugih ali če vodi v "diskriminatorno ravnanje iz rasnih, etničnih, nacionalnih ali verskih razlogov".
Sodišče še dodaja, da pogoji za kaznivo dejanje rasizma tudi niso izpolnjeni, če gre za izražanje "splošnega občutka odpora, netolerance ali zavračanja", kar naj bi bila značilnost zmerljivke, ki jo je izrekel pretepaški Italijan.
Sodba ob nepravem trenutku
Politiki večine političnih strank kritizirajo sodbo vrhovnega sodišča in menijo, da se je pojavila v nepravem trenutku.
Minulo nedeljo so se nogometne tekme v Italiji začenjale v znamenju napisov "Reci ne rasizmu", ki so jih nosili nogometaši, potem ko so navijači milanskega Interja na eni od prejšnjih tekem zmerjali temnopoltega igralca Messine.
"Sodba vrhovnega sodišča je osupljiva," je povedal predstavnik Zelenih Paolo Cento. Predstavnik desnosredinskega Nacionalnega zavezništva Luigi Bobbio je dejal, da je sodba rezultat "tenkočutnega zastrupljanja javnega mnenja, ki je preplavilo naše pravosodje."
Italijansko vrhovno sodišče se s to sodbo ni prvič podalo na pota kontroverznih odločitev. Pred leti je razsodilo, da "osamljen primer" trepljanja ženske zadnjice v službi še ni zadosten pogoj za kaznivo dejanje spolnega nadlegovanja. Prav tako je zavrnilo sodbo, češ da ženska ne more biti posiljena, če nosi ozko oprijeta oblačila iz jeansa.
Podpredsednik italijanskega sodniškega društva Carlo Fucci opozarja, da bi lahko sodišče s sodbo "otopilo orožja, ki jih je mogoče uporabiti v boju proti rasizmu".
Kot del kampanje proti rasizmu so skoraj vse politične stranke v milanskem mestnem svetu predlagale, naj najbolj prestižno nagrado mesta Milana prejme Zoro, nogometaš Milana, po rodu iz Slonokoščene obale, ki so ga na omenjeni tekmi navijači zmerjali s "črnuhom". Od poziva se je distancirala le populistična Severna liga, ki jo pogosto obtožujejo rasizma.