
Italijanski referendum o omilitvi zakona o bioetiki, ki zajema tudi vprašanje umetne oploditve, zaradi prenizke udeležbe ni uspel. Kot kažejo danes objavljeni končni rezultati italijanskega notranjega ministrstva, se je dvodnevnega referenduma udeležilo manj kot 25,9 odstotka volilnih upravičencev, kar je dobrih 24 odstotkov premalo.
So jih prepričali cerkveni dostojanstveniki?
Analitiki izpostavljajo, da rezultati referenduma kažejo na apatijo volivcev. Po njihovem mnenju gre tudi za posledico poziva italijanskih škofov k bojkotu referenduma. Škofi so se namreč več mesecev zavzemali za to, da bi omenjeni zakon ostal v veljavi ter so zato pozivali k bojkotu referenduma. Nedavno pa jih je podprl tudi novi papež Benedikt XVI.
Zakon ostaja, tak kot je
Italijani so na dvodnevnem referendumu v nedeljo in danes odločali o izbrisu štirih členov omenjenega zakona, ki govorijo o dovoljenih načinih umetne oploditve. Gre za člen, ki prepoveduje, da bi pri umetni oploditvi poleg zakonskega para sodelovala tretja oseba.
Če bi referendum uspel, bi izbrisali tudi člen, ki določa, da lahko v epruveti umetno oplodijo le tri jajčne celice, pri čemer so prepovedane medicinske raziskave na zarodkih, ter člen, ki prepoveduje zamrzovanje človeških zarodkov. Volivci so prav tako odločali o tem, ali se lahko k umetni oploditvi zatečejo tudi pari z dednimi boleznimi.