Tujina

Umik Američanov iz četrti Sadr

Bagdad/Zagreb, 16. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriški vojaki so opustili patrulje po šiitskem delu Bagdada, četrti Sadr. V tej četrti so v sredo v oboroženem incidentu ubili nekega otroka več ljudi pa so ranili, šiitska skupnost pa jim je v četrtek postavila 24-urni rok za umik. Podtaknjena bomba pa je povzročila požar na naftovodu proti Turčiji.

Opustitev patrulj sta potrdili tako šiitska kot ameriška stran. Šiitska muslimanska skupina je sicer ameriškim silam v četrtek postavila 24 ur časa za umik iz predmestja.

Američani so se po ultimatu tamkajšnjih prebivalcev umaknili iz šiitske četrti Bagdada (Foto: Reuters)
Američani so se po ultimatu tamkajšnjih prebivalcev umaknili iz šiitske četrti Bagdada (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Iz Bagdada so sporočili, da bo naftovod operativen v nekaj dneh
Iz Bagdada so sporočili, da bo naftovod operativen v nekaj dneh FOTO: Reuters

Petkovi protesti več tisoč šiitov v Sadru so izbruhnili, ker so ameriški vojaki v sredo s helikopterjem s telekomunikacijskega stolpa odstranili črno šiitsko zastavo. Šiiti so se nato znova povzpeli na stolp in obesili štiri nove zastave, ko so Američani znova skušali odstraniti zastave, so jih Iračani na vrh stolpa pričakali z motikami in podobnim orodjem, tedaj pa so ameriški vojaki začeli streljati nanje. Z ognjem so nato odgovorili tudi Iračani.

Požar na naftovodu proti Turčiji

Na naftovodu, ki povezuje naftna polja v okolici Kirkuka na severu Iraka s turškim pristaniščem Ceyhan, je izbruhnil požar. Do napada na cevi naftovoda, ki potekajo pod zemljo, je prišlo okoli 1. ure zjutraj po srednjeevropskem času kakih 20 kilometrov severno od kraja Bedži, ki leži 200 kilometrov severno od Bagdada.

Vršilec dolžnosti iraškega notranjega ministra general Ahmed Ibrahim pa je vodje plemen na severu Iraka pozval, naj pomagajo pri zaščiti naftovoda, ki poteka čez njihovo ozemlje. Iraški naftovodi so bili v preteklih treh mesecih najmanj 15-krat tarča napadov.

Kot je dejal vršilec dolžnosti iraškega ministra za nafto Tamerel Gandban, so ogenj, ki je izbruhnil po napadu, že pogasili, nato pa so začeli ocenjevati škodo na naftovodu, ki je nastala ob eksploziji bombe. Popravilo naftovoda bo trajalo od pet do sedem dni. Razmislili bodo tudi o možnosti, da bi naftovod znova začeli uporabljati šele ko se bodo varnostne razmere v Iraku umirile.

Irak je s črpanjem nafte, ki so ga prekinili ob začetku vojne proti Iraku, ponovno začel v sredo.

Mesić: O napotitvi vojakov v Irak mora odločiti sabor

Hrvaška se zanima za sodelovanje pri obnovi Iraka, vojsko pa bi poslali le v okviru OZN
Hrvaška se zanima za sodelovanje pri obnovi Iraka, vojsko pa bi poslali le v okviru OZN FOTO: Reuters

Hrvaški predsednik Stipe Mesić je izjavil, da je Hrvaška pripravljena sodelovati v vseh misijah pod okriljem OZN in da mora o morebitni napotitvi hrvaških vojakov v Irak odločiti hrvaški sabor. "O odhodu vojakov prek meje mora odločati parlament, o čemer pa mi še nismo oblikovali stališča," je dejal hrvaški predsednik po srečanju s poljskim premierom Leszekom Millerjem.

Dejal je še, da je Hrvaška poleg stabilizacije Iraka zainteresirana tudi za povojno obnovo te države. "Pripravljeni smo sodelovati pri obnovi Iraka in skozi določene posle poplačati dolg v višini 200 milijonov dolarjev, ki jih Irak dolguje Hrvaški," je dodal Mesić.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10